Az oroszok már az üzemekben vannak

A Der Spiegel beszámol az egyre agresszívabb németországi orosz hírszerzési próbálkozásokról. A Die Presse ismerteti az osztrák kancellár politikai botlásait. A Die Welt ismerteti az alsó-szászországi SPD nyomorának okait.

2008. 05. 16. 10:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin A német gazdaságot egyre szemtelenebbül kikémlelik című cikkében ismerteti a szövetségi kémelhárítás riasztó adatait. A csütörtökön publikált alkotmányvédelmi jelentés súlyos vádakat fogalmazott meg a külföldi titkosszolgálatokkal szemben. Az első számú gyanúsított Oroszország – írja a Der Spiegel. Heinz Fromm, az Alkotmányvédelmi Hivatal vezetője által bemutatott jelentés arról panaszkodik, hogy a „gazdasági kémkedés jelentősége folyamatosan nő a piacokért és befolyásért folytatott küzdelemben”. A Németország elleni gazdasági kémkedés módszerei országonként eltérőek: az iparilag fejlett országok főként gazdasági és gazdaságpolitikai stratégiák iránt érdeklődnek, míg a technológiai versenyben lemaradt országok, inkább konkrét termékek és kutatási eredmények megszerzésére törekednek – számol be a lap.

Az idegen titkosszolgálatok és külföldi vállalkozások nemcsak nagy konszerneket, de közepes vállalkozásokat is célkeresztjükbe vettek. Különösen veszélyeztetett ágazatok az autóipar, a megújuló és tiszta energiák, a hadiipar, a vegyipar, a kommunikáció, az optikai elektronika, a röntgentechnológia, a gépipar, különösen a CNC-technológia, a kötőanyagok és az anyagkutatás. Attól a cikk – egy kivétellel – óvakodik, hogy országokat is megnevezzen. Ez a kivétel Oroszország. Oroszország hírszerzésének törvényi kötelessége a gazdaság aktív támogatása. Putyin Mihail Fradkov, a külföldi hírszerzés főnökének beiktatásakor ezt megismételte.

A „jelenben a legnagyobb fenyegetést” az állami szervek és a vállalkozásokkal szemben az internetes támadások jelentik: minden arra utal, hogy ezek a támadások állami eredetűek, ezt jelzik az akciók céljai, az intenzitása, struktúrája és szélessége – olvasható a cikkben. A felhasznált technika és annak koordinációja arra utal, hogy hatalmas pénzügyi források és személyi lehetőségek állnak az oroszok rendelkezésére.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Daniel Friedrich Sturm Schröder eltűnt, az SPD a padlón című cikkében ismerteti az alsó-szászországi szociáldemokraták drámai helyzetét. Tíz éve, hogy az SPD Alsó-Szászországban elérte az abszolút többséget. Gerhard Schröder idején a tartományi szervezet erős és öntudatos volt. A legutóbbi – 2008. januári – választásokon már csak a választók harmada támogatta a súlyos válságba süllyedt SPD-t. Az SPD meghatározó politikusai ebben egy „vezetési problémát” látnak – olvasható a lapban.

Garrelt Duin tartományi elnök és Wolfgang Jüttner frakcióvezető nem alkot igazi csapatot. Párton belül rendszeresen bírálják Duint, a múlt héten kényszerült helyettese, Swantje Hartmann lemondani. A 35 esztendős tartományi gyűlési képviselőnő eddig a padlón fekvő pártja reménységében bízott – számol be a Die Welt. Most kénytelen védekezni ama vádak ellen, hogy tudott egykori élettársának állítólagos SPD-pénzeket eltüntető machinációiról. Ráadásul a VW-botrány által megingatott tekintélyű pártnak egy szervezeti reformmal is szembe kell néznie, Hessent leszámítva ugyanis csak az alsó-szászországi szociáldemokraták épülnek fel járási alapon.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Oliver Pink A kínos kancellár című cikkében ismerteti az SPÖ-politikus felháborodását kiváltó beszédét és következményeit. Szabad hivatalban lévő kancellárnak külföldön szellemeskedő beszédet tartania? Inkább ne. Főleg akkor nem, ha azok, akikkel viccel, otthon maradtak – írja a lap. Alfred Gusenbauer ugyanis az argentin kongresszusban beszélt, ahol megjegyezte: „Nálunk a szenátorokat alig lehet 16 óra után munkában találni”. Ezt viccnek szánta, ám otthon nem találták humorosnak. „A vörösboros kancellár példátlan botránya” – dühöngött Harald Vilimsky, az FPÖ pártigazgatója az ügy kapcsán. Gerald Grosz (BZÖ) felszólította Barbara Prammer (SPÖ) parlamenti elnököt, Gusenbauer hazaérkezése után kérdezze meg, „észnél van-e” – számol be a Die Presse.

Karl Öllinger (zöldek) szerint Gusenbauert már képtelenség szocializálni. Helmut Kritzinger (ÖVP) a Bundesrat elnöke pedig „kellemetlen kisiklásról” beszélt, Melitta Trunk (SPÖ) „Egy sikerületlen viccnek” nevezte. Gusenbauer lapos vicce többek között azért okozott ekkora visszhangot, mert a kancellár nem először sértegeti munkatársait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.