Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)
Az osztrák lapban Wolfgang Tucek „A technológiai intézet székhelye: Kampány Bécsért–Pozsonyért” című cikkében az osztrák és szlovák kormány erősödő brüsszeli lobbizását ismerteti.
Célegyenesbe érkezett az unió által tervezett kutatóhálózat, az Európai Technológiai Intézet (EIT) székhelyéről meghozandó döntés. A szlovén elnökség szándékai szerint már e hónap végén dönthetnek az EU gazdasági miniszterei. Közös pályázatuk esélyeit növelendő, Johannes Hahn osztrák gazdasági miniszter és Ján Mikolaj pozsonyi miniszterelnök-helyettes összetrombitálta Brüsszelben a két ország EP-képviselőit. Az „ikervárosokban” több mint 25 000 tudós és 200 000 diák ideális táptalajt nyújt a kölcsönös együttműködésre – lelkendezett Hahn. Az igazgatást és a pénzügyi ellenőrzést Pozsony végezné – magyarázta Mikolaj. A végrehajtó bizottságot és az igazgatót a Duna-parton fekvő Tech-Gaten kívánják elhelyezni. A felosztás nem probléma, mert ma sokkal gyorsabban lehet Bécsből Pozsonyba eljutni, mint az osztrák főváros egyik végéből a másikba – nyilatkozta Hannes Swoboda (SPÖ) EP-képviselő. Johannes Hahn úgy véli: amennyiben csak a „tiszta kritériumok” számítanának, akkor az osztrák–szlovák-változatnak komoly esélyei lennének, ha „politikai megfontolások” is szerepet játszanak, akkor esélyesek a további pályázók is, Lengyelország Breslauval és Magyarország Budapesttel. A bécsi ambíciók a Pozsonnyal közös pályázat előtt teljesen reménytelennek tűntek. A lengyelek esélyei szintén kisebbek, mint a magyarokéi, mert Varsó már megkapta a Frontexet, az uniós határellenőrzési ügynökséget. A kemény birkózás hátterében az áll, hogy az EIT igazgatási központjából később európai „szuperegyetem” alakulhat.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap a képviselői tiszteletdíj emeléséről Németországban kirobbant vitáról ír. A CDU/CSU és az SPD frakcióvezetése megerősítette ama szándékát, hogy a jövő év elejétől ismét emeljék a képviselői tiszteletdíjakat. Norbert Röttgen a CDU/CSU frakcióigazgatója, arra utalt, hogy a közszolgálatban közel hatszázalékos bérmegállapodásokat kötöttek – igaz, egyéves késéssel – ezzel az összeggel kívánják emelni a képviselői jövedelmeket. Kijelentette: „Mi emellett a mérce mellett döntöttünk, és azt helyesnek tartom.” Röttgen utalt a törvényi helyzetre, mely a képviselői térítést a felsőbb bíróságok bíráinak keresetéhez idomul. Pénteken tárgyalja az emelést szabályozó jogszabályt első olvasatban a Bundestag. Hubertus Heil az SPD pártigazgatója is védelmezte ezt a döntést. Heil józannak tartja a szabályozást, mert az figyelembe veszi az alkotmánybíróság korábbi döntéseit. Ugyanakkor elismerte: „világos, hogy ez nem népszerű.” Peter Struck (SPD) frakcióvezető teljesen normális korrekcióról beszélt. Az előző emeléssel az elmúlt évek elmaradásait pótolták. Utalva a várható nyilvános kritikára, Struck úgy nyilatkozott: „Ha a Bundestag úgy döntene, hogy a képviselőket hetente háromszor megkorbácsolnák, akkor a Bild-Zeitung azt írná: Háromszor az túl kevés, hatszor kellene.” Az ellenzék élesen bírálta az új szabályozást, az FDP és a zöldek az automatikus emelések visszavonását követelték, hiszen a 2007-es új szabályozás sem volt számukra meggyőző. Jörg van Essen, az FDP frakcióigazgatója a képviselői tiszteletdíj ügyében is „rendszerváltást” sürgetett. A liberálisok tervei szerint a Bundestag elnöke mellett működő független bizottság döntene a képviselői keresetekről. Mint mondta, pártja elutasította, hogy a képviselői tiszteletdíjakat a hivatalnokok fizetéséhez kapcsolják. Tavaly novemberben a Bundestag január 1-jei határidővel már döntött a 7339 eurós alapkereset 7668 euróra emeléséről. Ez az első emelés 2003 óta. Utalva a bérmegállapodásokra, a mostani emeléssel 2009. január 1-jével 278 euróval, majd 2010-től további 213 euróval növekszik. Ezzel 2010-től az átlagos képviselői honorárium 8159 euróra, 15 százalékkal emelkedik 2007-hez képest. Ezen túl a képviselők 3720 adómentes költségtérítési átalányban részesülnek.
Fontos bejelentést tett Kocsis Máté