Hova tűntek a képviselők?

A Der Spiegel beszámol arról, hogy milyen eszközökkel próbálják Németországban fenntartani a parlamenti többséget. A Frankfurter Allgemeine Zeitung egy példán keresztül ismerteti a svájci eutanázia-vita legfrissebb történéseit.

2008. 05. 11. 9:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

A konzervatív német napilapban Jürg Altwegg Gyászjelentés előre, a halál visszavonható című genfi keltezésű cikkében foglalkozik a svájci eutanázia-vitával. A halál programozott, az időpont is megvan. Nyolc nappal az „Exit” látogatása előtt ez év áprilisában a GHI, egy genfi ingyenes újság, hosszasan beszámolt az ismert zenész, a 79 esztendős Georges-Adrien Chevalier halálvágyáról. Az egyedül élő férfi felsorolta, hogy 14 betegségben szenved, melyből 11 gyógyíthatatlan, súlyosan mozgáskorlátozott. Január végén elmenekült a kórházból, mert bántalmazták. Az eutanáziára specializálódott „Exit” szervezet szerint ez az ő ügyük. Inkább meghalok, minthogy rosszul bánjanak velem – magyarázta Georges-Adrien Chevalier elkeseredettségét a lapban. Mint fogalmazott, felpanaszolja, ahogyan az idősekkel bánnak: „mint egyszerűen eldobható terméket”.

A lap csatlakozott ehhez a harchoz, és a küzdelemben átléptek egy újabb küszöböt: Szükséges volt Chevalier halálának helyét és időpontját is megadniuk? A történet természetesen a sajtótanács elé került, mert két öngyilkosságot propagáló szervezet többször is felbukkant a médiában. Egyrészt a vitatott zürichi egyesület, a Dignitas, mely az öngyilkosságra vágyó külföldieket Svájcba hozza. Az általuk használt gyógyszerek neve és keverési aránya számos lapban megtalálható volt. A másik az Exit, mely házhoz megy, és otthon segíti át a túlvilágra az öngyilkosjelölteket. A feljelentők egyfajta „Werther-hatástól”, öngyilkossági hullámtól tartanak, és a sajtótanács – a magyar ORTT-hez hasonló testület – szerint a félelmek megalapozottak.


Genfben Georges-Adrien Chevalier az elmúlt napokban tucatnyi levelet és virágcsokrot kapott. A szolidaritás mindezen megnyilatkozása ellenére a zongorista kitart az öngyilkossági terve mellett. Az Exit munkatársa néhány nappal elhalasztotta a látogatását, mert megijedt a zongorista körül kialakult médiafelhajtástól. De már megvan a végső látogatás időpontja.

Der Spiegel

A baloldali német hírmagazinban Annett Meiritz Ha a frakcióvezető kétszer csenget című cikkében ismerteti, miként próbálják meg a szövetségi köztársaságban fegyelmezni a hiányzó képviselőket. Ha a képviselők igazolatlanul hiányoznak, a legnagyobb parlamenti többség is elolvadhat. Éppen ezért a pártok vészforgatókönyveket alkottak, hogy az eltünedező képviselőket ismét megtalálják. Kisebb sokk volt a düsseldorfi fekete-sárga kormánykoalíció számára, amikor néhány képviselő hiányzása miatt az ellenzék kezdeményezését elfogadva a tartományi gyűlés felállított egy klímakutató intézetet. Az eset következményeként, utasították mind a 89 CDU-képviselőt, az ülések alkalmával azonnal hívják fel hiányzó padszomszédjukat, főleg akkor, ha szavazás áll a napirenden.

2002-ig a düsseldorfi zöldeknél szabály volt, hogy igazolatlan hiányzás esetén 30 eurót kellett fizetniük a pártkasszába. Azóta ezt a szabályt eltörölték, de a nevelő hatását elérte – fogalmazott a zöldek frakcióigazgatója. A Bundestag-képviselőknek úgynevezett „passzív pénzbüntetés-rendszerrel” kell számolnia. 50 és 100 eurónyi összeget vonnak le hiányzásonként naponta a költségtérítésükből, amennyiben nem jelennek meg az ülésteremben. Ha azonban a hiányzás igazolt, akkor a levonás „csak” 20 euró alkalmanként. De a televíziós és internetes közvetítések is meghozták hatásukat, nem véletlenül beszélt a webkamerás közvetítések „gyógyító hatásáról” Alois Glück (CSU), a bajor tartományi gyűlés elnöke.

Lehetséges a politikai ellenfél türelmét próbára tenni. Egy CDU-tartományi képviselő válaszbeszéde olyan sokáig eltartott, amíg a frakció munkatársai elegendő kormánypárti képviselőt össze tudtak trombitálni az ellenzéki beadvány visszautasítására. Persze a távolmaradás az úgynevezett „pairing”-rendszerben akár kívánatos is lehet. A fogalmat a brit alsóházban vezették be. Ha egy-két képviselő igazoltan hiányzik – betegség vagy elkerülhetetlen külföldi út miatt –, akkor a kormány és az ellenzék megállapodhat a „pairingben”. Azaz az igazoltan hiányzó kormánypárti képviselők számának megfelelő ellenzéki honatya önként lemond a szavazásokon történő részvételről. Az eljárás célja, hogy megakadályozza a véletlenszerű többségek kialakulását. Az eljárás a Bundestagban 2002-ig minden további nélkül működött. Ekkor azonban a vörös-zöld koalíciót minimális – négy képviselőnyi – többséget kapott, válaszul az akkori ellenzék, a CDU és az FDP felmondta a megállapodást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.