Játék a választási időpontokkal

A Süddeutsche Zeitung beszámol a Saar-vidéki tartományi választások időpontjával kapcsolatos politikai játszmákról. A Frankfurter Allgemeine Zeitung felvázolja az ipari társadalmakra jellemző alacsony népszaporulat okait.

2008. 05. 14. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Philip Plickert A gyermek államosítása című cikkében keresi az ipari társadalmakra jellemző alacsony népszaporulat okait. A szerző szerint Németország szegény ország, szegény az utánpótlásban. Egy nőnek 1,3 gyermeke születik, amivel Németország a 191 országot tartalmazó ranglistán a 180. helyet foglalja el. A több mint százmilliárd eurós családtámogatási rendszer ellenére a négy esztendővel ezelőtti adatokban sem történt semmi javulás, továbbra is harmadával kevesebben születnek, mint ami a lakosságszám fenntartásához szükséges lenne. A jóléti állam, mely átfogó biztonságot ígért az élet minden kihívásával szemben, meggyengítette a családok szolidaritási hálózatait. Egyúttal a magas járadékok miatt függővé váltak az állami ellátások különféle formáitól. Minden nyugati államban súlyos problémát jelent a társadalmi reprodukció, miközben ott, ahol állami családpolitika nem, vagy alig létezik, s ahol még erős vallási ideálok elősegítik a családalapítást, ott ezek a negatív folyamatok nem, vagy kevéssé érzékelhetők.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Christoph Hickmann Ellenségkép Oskar című cikkében foglalkozik a Saar-vidéki tartományi választások időpontjáról zajló abszurd vitákkal és a Lafontaine-jelenséggel. Már hosszú ideje várták, majd a Saar-vidéki Baloldali Párt pünkösdkor hivatalosan is bejelentette, elnökségük Oskar Lafontaine-t javasolja a 2009-es tartományi választásokon miniszterelnök-jelöltnek. A Forsa Intézet március végén publikált közvélemény-kutatása óta, miszerint az SPD csak 16, de a Baloldali Párt 29 százalékon állt, az egész ország a kicsi nyugatnémet tartományra figyelt.

Mielőtt a nagy összecsapás megtörténne, Peter Müller (CDU) miniszterelnök és elődje – Oskar Lafontaine még az SPD színeiben 1985 és 1998 között vezette a Saar-vidéket –, valamint kijelölt szociáldemokrata kihívója, Heiko Maas összecsapna, a felek már a voksolás időpontján vitatkoznak. A közelmúltban Jürgen Schreier (CDU) tartományi frakcióvezető azt javasolta, hogy külön-külön legyenek a tartományi és a Bundestag-választások. „A Saar-vidékiek ugyanis megérdemelnek egy saját választást”, nyilatkozta Schreier. Az SPD viszont a zöldekkel és az FDP-vel együtt közös időpontot szeretne.

Ők elsődlegesen a Bundestag-választások magasabb részvételével érvelnek. Müller viszont tartja magát ahhoz a megfogalmazáshoz, miszerint a tartományi kormány még nem foglalkozott a választások időpontjával, de kijelentette, „nem tartja kívánatosnak”, hogy a két választást egymással összekeverjék. A Saar-vidék egyáltalán nem a CDU-törzs országa; egy alacsony választási részvétel inkább Müllernek használna. A döntés a tartományi voksolásról 2009-ben fog megszületni, de Saarbrückenben meg kívánják várni, mikor tartják a Bundestag-választásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.