Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Philip Plickert A gyermek államosítása című cikkében keresi az ipari társadalmakra jellemző alacsony népszaporulat okait. A szerző szerint Németország szegény ország, szegény az utánpótlásban. Egy nőnek 1,3 gyermeke születik, amivel Németország a 191 országot tartalmazó ranglistán a 180. helyet foglalja el. A több mint százmilliárd eurós családtámogatási rendszer ellenére a négy esztendővel ezelőtti adatokban sem történt semmi javulás, továbbra is harmadával kevesebben születnek, mint ami a lakosságszám fenntartásához szükséges lenne. A jóléti állam, mely átfogó biztonságot ígért az élet minden kihívásával szemben, meggyengítette a családok szolidaritási hálózatait. Egyúttal a magas járadékok miatt függővé váltak az állami ellátások különféle formáitól. Minden nyugati államban súlyos problémát jelent a társadalmi reprodukció, miközben ott, ahol állami családpolitika nem, vagy alig létezik, s ahol még erős vallási ideálok elősegítik a családalapítást, ott ezek a negatív folyamatok nem, vagy kevéssé érzékelhetők.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilapban Christoph Hickmann Ellenségkép Oskar című cikkében foglalkozik a Saar-vidéki tartományi választások időpontjáról zajló abszurd vitákkal és a Lafontaine-jelenséggel. Már hosszú ideje várták, majd a Saar-vidéki Baloldali Párt pünkösdkor hivatalosan is bejelentette, elnökségük Oskar Lafontaine-t javasolja a 2009-es tartományi választásokon miniszterelnök-jelöltnek. A Forsa Intézet március végén publikált közvélemény-kutatása óta, miszerint az SPD csak 16, de a Baloldali Párt 29 százalékon állt, az egész ország a kicsi nyugatnémet tartományra figyelt.
Mielőtt a nagy összecsapás megtörténne, Peter Müller (CDU) miniszterelnök és elődje – Oskar Lafontaine még az SPD színeiben 1985 és 1998 között vezette a Saar-vidéket –, valamint kijelölt szociáldemokrata kihívója, Heiko Maas összecsapna, a felek már a voksolás időpontján vitatkoznak. A közelmúltban Jürgen Schreier (CDU) tartományi frakcióvezető azt javasolta, hogy külön-külön legyenek a tartományi és a Bundestag-választások. „A Saar-vidékiek ugyanis megérdemelnek egy saját választást”, nyilatkozta Schreier. Az SPD viszont a zöldekkel és az FDP-vel együtt közös időpontot szeretne.
Ők elsődlegesen a Bundestag-választások magasabb részvételével érvelnek. Müller viszont tartja magát ahhoz a megfogalmazáshoz, miszerint a tartományi kormány még nem foglalkozott a választások időpontjával, de kijelentette, „nem tartja kívánatosnak”, hogy a két választást egymással összekeverjék. A Saar-vidék egyáltalán nem a CDU-törzs országa; egy alacsony választási részvétel inkább Müllernek használna. A döntés a tartományi voksolásról 2009-ben fog megszületni, de Saarbrückenben meg kívánják várni, mikor tartják a Bundestag-választásokat.