Meg kell állítani a „kaszinó-kapitalizmust”?

A Der Spiegel ismerteti az SPD balszárnyának újabb követeléseit. A Frankfurter Allgemeine Zeitung ismerteti a CSU adócsökkentési javaslatát és annak a koalíciós partnerek általi elutasítását.

2008. 05. 05. 6:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Mindenki a CSU ellen című cikkében ismerteti a keresztényszociális unió adóelképzeléseit. A CSU 2012-ig három lépésben történő adókönnyítéssel összesen 28 milliárd euróval kívánja csökkenteni a polgárok terheit. Már jövőre az ingázók és a családok pénztárcájából mintegy ötmilliárd euróval kevesebbet kíván kivenni. Az adócsökkentési koncepciót ma kívánja a CSU Münchenben elfogadni – közölte szombaton Erwin Huber pártelnök. Az valószínűtlen, hogy 2009-től valóban életbe lépnek az adókönnyítések. Huber berlini koalíciós partnerei, a CDU és az SPD élből elutasítják a müncheni terveket. „Aki most az embereknek adóajándékokat ígér ebben a nagyságrendben, az homokot szór a szemükbe” – nyilatkozta Peer Steinbrück (SPD) pénzügyminiszter szóvivője a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak. E koalíció legfontosabb célja továbbra is az marad, hogy egy adósság nélküli költségvetést teremtsenek. Ennek megfelelően a lehető leghatározottabban visszautasították a CDU/CSU Bundestag frakció, valamint az SPD költségvetési szakemberei Michael Meister és Joachim Poß Huber javaslatát. Poß (SPD) úgy fogalmazott e lapnak: „Tehercsökkentés a fenti nagyságrendben egyszerűen a választók becsapása – ebből a küszöbönálló bajorországi választásoktól való félelem szól.” Bajorországban ősszel új tartományi gyűlést választanak, a közvélemény-kutatások szerint a sikertől elkényeztetett CSU-t jelenleg 50 százalék alatt látják. Meister emlékeztetett arra, hogy a CDU és a CSU jelenleg a közös 2009-es Bundestag-választásokra elkészülő adókoncepción dolgozik. „Akkor fogunk adóreformot készíteni, ha azt a költségvetés megengedi.” A kereszténydemokrata miniszterelnökök is szkepszissel figyelik Huber adójavaslatát. Jürgen Rüttgers (CDU) Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke már két héttel korábban jelezte, hogy nem sokra tartja az elképzelést. Ennek a lapnak jelezte, hogy az alacsony adók önmaguktól nem teremtenek új munkahelyeket. „Ezért azt mondom azoknak, akik ismét egy ilyen vitát kezdeményeznek, a nagy adóreform nem szerepel most a napirenden.” Ma a CDU elnökségi ülése a CSU adóterveivel és a Rüttgers javaslatával – miszerint a kiskeresetűek nyugdíját emeljék – foglalkozik. Angela Merkel elutasítja Rüttgers javaslatát. E lap információi szerint a hétvégén komoly kezdeményezések történtek, hogy kompromisszumot találjanak a két eltérő álláspont között. Amennyiben ez nem sikerül és az elnökségben szavaznak Rüttgers javaslatairól, azzal számolnak, hogy a miniszterelnök egyértelmű vereséget fog szenvedni.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin SPD képviselői tovább kívánnak balra mozdulni című cikkében ismerteti a hamburgi szociáldemokrata kongresszuson megkezdett folyamat folytatásáról zajló vitákat. A balszárny az SPD-n belül erőt gyűjt: a lap értesülése szerint a következő hónapokban arra törekszenek, hogy a pártnak a hamburgi kongresszusán megkezdett balraátja tovább folytatódjon. Párton belül a kezdeményezés a „Hamburg plusz” jelszó alatt fut. Többek között a balszárny szóvivőjének számító Björn Böhning és Ernst Dieter Rossmann közös helyzetértékelő tanulmányukban követelik, hogy az SPD szigorítsa a bankszektor és a nemzetközi pénzpiacok felügyeletét. A „kaszinó-kapitalizmust” meg kell állítani. Követelik továbbá, hogy egy-egy személy csak korlátozott számú felügyelőbizottsági tagságot vállalhasson. Ezen túl az ellenőröknek „a nyilvánvaló kötelességmulasztás esetén” felelősséget kellene vállalnia a pénzügyi károkért. Azt megakadályozandó, az államnak kelljen jótállnia a spekulációs veszteségekért, az SPD baloldala arra kívánja kötelezni a bankokat, hogy a kockázatokat viselő „nemzeti biztosítási alapot” hozzanak létre. Ralf Stegner, (SPD) pártja schleswig-holsteini elnöke – és a 2010-es választások miniszterelnök-jelöltje – támogatja a gazdagok erősebb megadóztatását. „A legmagasabb jövedelmek megadóztatásában még van mozgástér. Ott még lehet valamit tenni” – nyilatkozta Stegner, aki egyúttal tagja az SPD elnökségnek is. Ezen túl várakozásaik szerint SPD-nek már a május végére tervezett nürnbergi úgynevezett jövőkongresszusán szigorítania kell a munkaerő kölcsönzés szabályait: „Világos jogi szabályozásra van szükségünk, hogy a kölcsönmunkaerőt ne használhassák tovább bérdömping céljára.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.