Nem szeretik a kettős mércét a posztkommunisták

A Frankfurter Allgemeine Zeitung arra világít rá, hogy a baloldali német politikusok nem egyenlően bírálják el Tibet és Kuba ügyét. A Welt arról számol be, hogy az SPD láthatóan önálló jelöltet indít a jövő májusi szövetségi elnökválasztáskor.

2008. 05. 22. 7:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Oliver Hoischen „Kuba Sí, Tibet No” című cikkében foglalkozik a sajátos baloldali logikával. André Briere egy olasz kollégájával közösen az Európa Parlamenti képviselő egy viszonylag jámbor határozatot fogadott el Tibetről: felszólították Kínát, hogy tartsa távol magát Tibet vallási kérdéseitől. A szöveg felháborító volt a Baloldali Párt egy részének, mert abban nem ítélték el az Egyesült Államokat. „Sokan úgy gondolják: Az ellenségem ellensége automatikusan a barátom. S ezért nem kívánják a szolidaritást megtagadni Kínával” – magyarázza a reformer Brie a baloldali logikát. Norman Paech baloldali képviselő úgy látja, „Nem ez lenne az első eset, hogy az amerikaiak bújnának meg egy szeparatista mozgalom mögött. Attól félek, hogy itt egy második Koszovót készítenek elő.” Paech jóval több megértést mutat más szabadság felé törekvő népek iránt: részletesen mesél arról, miként találkozott kétszer is Abdullah Öcalannal, a Kurd Munkáspárt megalapítójával, s a PKK véres akcióira is talál magyarázatot. Támogatandónak találja a dél-afrikai ANK, az angolai MPLA vagy a palesztin PFSZ küzdelmét is. Kuba kérdésében a baloldaliak „Cuba Sí” munkacsoportjának közleményeiben pedig az áll: „néhány kubai elvtárs, kritikusabban látja a helyzetet, mint mi, német baloldaliak”.

Die Welt (welt.de)


A konzervatív német napilap „Az SPD Schwant kívánja indítani Köhlerrel szemben” című cikkében ismerteti a szociáldemokraták döntését, önálló köztársasági elnökjelöltet indítanak. Most már biztosnak tűnik, hogy az SPD saját szövetségi elnökjelöltet kíván állítani, nevezetesen Gesine Schwant, az Odera menti Frankfurtban székelő Európa Egyetem elnökét. Mint azt Kurt Beck SPD-elnök hangsúlyozta, a döntés független a Baloldali Párt támogatási ígéretétől. Az SPD frakcióköreiből kiszivárgott, hogy a pártelnök a közeljövőben Gesine Schwant javasolja elnöknek. Formális döntés ugyan még nem született, de a párt grémiumainak döntési folyamatai egyértelműen ebbe az irányba mutatnak. Ugyan a pártvezetésben léteznek fenntartások egy Köhlerrel szembeni önálló jelölt felállításával szemben, mert az elnököt választó grémiumban nem számíthat biztos többségre. Az SPD vezetése kerülni kívánja, hogy a Baloldali Párttal egyeztessen, s nem tűnik egyszerűnek annak megmagyarázása, miért kívánják leváltani az igen népszerű Horst Köhlert. Ugyanakkor bizonytalanság uralkodik, a párton és az elnökségen belül miként lenne magyarázható, hogy nincs önálló jelöltjük. Amennyiben az SPD jelöltjét csak a Baloldali Párt támogatásával tudnák megválasztani, abban a két párt szövetségi szintű együttműködését látnák, amit a szociáldemokraták mindmáig kizártak. A legutóbb publikált Forsa közvéleménykutatás szerint a megkérdezettek 58 százaléka úgy vélte, hogy az SPD-nek Köhlert kell támogatnia. Még az SPD támogatóinak 57 százaléka is inkább Köhlert támogatja. Mindössze 35 százaléka vélte úgy, hogy a pártnak saját jelöltet kellene állítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.