Nemzetbiztonsági tanács Németországban?

A Die Welt beszámol a thüringiai kultuszminiszter-jelölt kapcsán kirobbant vitákról. A Der Spiegel ismerteti a berlini nagykoalíciónak a nemzetbiztonsági tanács létrehozásáról dúló legújabb vitáját.

2008. 05. 06. 10:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel

A baloldali német hírmagazinban Björn Hengst Az SPD fél Steinmeier befolyásvesztésétől című cikkében ismerteti a nemzetbiztonsági tanácsról folyó vita állását. Egy amerikai mintára létrehozott nemzetbiztonsági tanács, melyet a kancellári hivatalba telepítenének, komoly vitát robbantott ki a koalíciós kormányon belül. A CDU-javaslatot bírálják a szociáldemokraták, mert attól tartanak, hogy csökkenne a külügyminiszter befolyása. Nincs elmozdulás a minimálbér kérdésében, az örökösödésiadó-vitában és az egészségügyi alapnál, és most a nagykoalíció begyűjtött egy további kemény konfliktust a biztonságpolitikában. Alighogy kiszivárogott a CDU terve, miszerint a terror elleni háborúban Németország egy nemzetbiztonsági tanácsot hozna létre, azonnal állást foglaltak a fekete-vörös koalíció képviselői.

Angela Merkel (CDU) szóvivőjén keresztül jelezte, hogy „általánosságban támogatja a vitairatban” leírtakat. Helyettese, Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter határozottan elutasítja az elképzelést. Ez „nem a jövőbe, hanem a múltba vezető út”, nyilatkozta az alkancellár. A biztonságpolitikai vitairatról, melyről kedden dönt a CDU-frakció, és ezt követően ismertetik a nyilvánossággal, a legmagasabb szinten folytatják a vitát, hiszen az a kancellári hivatal és a külügyminisztérium befolyását közvetlenül érinti.

A kereszténydemokrata és keresztényszocialista politikusok nézőpontjából a nemzetbiztonsági tanács lenne a megfelelő válasz a nemzetközi terrorizmusra: ebben a grémiumban egyesülne a külső és belső biztonsághoz szükséges minden erő. Ide tartozik a CDU/CSU követelése, hogy a Bundeswehr belföldön is bevethető legyen, amit az SPD és az ellenzék elutasít. A kancellár elnöksége alatt a nemzetbiztonsági tanács gondoskodhatna az esetleges fenyegetések elemzéséről, és lehetővé tenné, hogy egy egységes politikai vezetés menedzselje a külső és belső kihívásokat, áll a CDU tanulmányában. „A külső és belső biztonság hagyományos megkülönböztetése” ma már idejétmúlt, hogy leküzdje a nemzetközi terrorizmust – áll a tanulmányban, mely a szociáldemokratákban megerősíti azt a feltételezést, hogy a külügyminiszter a biztonságpolitika területén kompetenciája egy részét kénytelen lenne átadni a kancellári hivatalnak.

Die Welt

A konzervatív német napilapban Uwe Müller Peter Krause így érte el, hogy ne legyen miniszter című cikkében ismerteti a thüringiai kormányátalakítás abszurd játékát. Peter Krause kijelölt kultuszminiszter feladta: lemondott hivataláról, mert jobboldali lapokban publikált a kilencvenes években, és emiatt támadások céltáblájává vált. A múltjánál azonban súlyosabban értékelték Krause bírálói aktuális megnyilatkozásait.

Peter Krause (CDU) döntéséről a hét végén tájékoztatta Dieter Althaus (CDU) miniszterelnököt. Az eredeti tervek szerint e héten, csütörtökön tette volna le a hivatali esküt. A döntés ellen tiltakozott a Zsidók Központi Tanácsa, az SPD és a Thüringiai Tanárok Egyesülete, a Baloldali Párt és a zöldek. Azt vetették Krause szemére, hogy nem határolódott el eléggé a szélsőjobboldali pozícióktól. Ezért felszólították Angela Merkelt mint a CDU elnökét, hogy utasítsa lemondásra Krausét. E tények ismeretében több megfigyelő kételkedik abban, hogy Krause döntése saját elhatározásából született. Vitathatatlan, hogy Althaus lebecsülte a Krause-ügyben lévő gyúelegyet. Krausével szemben két vád fogalmazódott meg, egyrészt hosszabb ideig volt a jobboldaliként számon tartott Junge Freiheit, Ostpreusenblatt és az Etappe munkatársa. Ez utóbbi lapban a latinul publikált Horst Wessel-indulóval vonta fejére a legsúlyosabb bírálatokat. Krause tettét „szatirikus-ironikus” lépésnek minősítette, amivel a szélesebb publikum műveletlenségét kívánta leleplezni.

Nem véletlen, hogy Krause távozását leghangosabban a Baloldali Párt követelte, hiszen frakciójuk két tagjáról is megállapította a tartományi gyűlés, hogy együttműködtek a Stasival, ezért méltatlanok a képviselőségre. A Krause-üggyel ugyanis elterelhették a figyelmet saját múltjukról, és megkezdhették a 2009 nyarán sorra kerülő tartományi gyűlési választások kampányát. Bodo Ramelow, a Baloldali Párt vezetője már azt számolgatja, miként örökölheti meg a miniszterelnöki posztot. Hiszen a még abszolút többséggel kormányzó CDU támogatottsága mára 33 százalékra olvadt, míg a Baloldali Párt 29, az SPD 21 százalékra számíthat. Nem véletlen, hogy a Baloldali Párt és az SPD előre hozott választásokat követel. Mint azt Hubertus Heil (SPD) pártigazgató kijelentette, a miniszterelnök személyi döntése megkérdőjelezi, hogy „Althaus még képes a tartománya vezetésére”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.