Verheugen: Környezetvédelmi diktatúra uralja Európát

A Bild Zeitung idézi Günther Verheugen iparügyi biztost, aki az európai autóipar jövőjét fenyegető környezetvédelmi diktatúrát vízionál. A Süddeutsche Zeitung tudósít Hugo Chávez Angela Merkel elleni kirohanásáról. A Die Welt beszámol arról, hogy a képviselői tiszteletdíj-emelés miatt egyre többen lépnek ki a német kormánypártok soraiból.

2008. 05. 13. 7:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bild Zeitung (bild.de)

A legnagyobb példányszámú európai bulvárlapban Michael Backhaus és Jochen Gaugele Verheugen óv az európai környezetvédelmi diktatúrától címmel készített interjút az EU iparügyi biztosával. A biztos a napokban bemutatandó környezetvédelmi tervével kapcsolatban elmondta, el kívánja érni, hogy minden terméket önkéntes alapon fenntarthatósági igazolással lássanak el. Verheugen kijelentette: a legfontosabbnak azt tartja, hogy a tájékozott fogyasztók dönthessenek, ezért a tiltás helytelen megoldás. Már most is sokan környezetvédelmi diktatúráról beszélnek – írja a Bild Zeitung. Növekvő aggodalommal figyelem – folytatta –, ahogyan a törvényhozók minden szinten egyre újabb szabályokkal beavatkoznak a magánszemélyek életébe. Közeledünk ahhoz az állapothoz, amit életmód-szabályozásnak nevezhetünk. Nem kívánok olyan társadalmat, ahol az embereknek előírják, miként éljenek lakásuk falai között – nyilatkozta Verheugen.

Úgy vélte, a reklám része a piacgazdaságnak, ezért hibásak azok a követelések, melyek az autóhirdetések betiltását szeretnék kikényszeríteni. A nikotin és az alkohol esetében látja értelmét a reklám korlátozásának, de az autó esetében nem – számol be a lap. Jogszabályok nélkül az ipar képtelen teljesíteni a környezetvédelmi előírásokat. Az is elszomorító, hogy néhány autógyártó milyen keveset tett az elmúlt tíz évben a környezetvédelem érdekében – fogalmazott Verheugen. Most az a legfontosabb, hogy olyan szabályokat fogadjunk el, melyek az autógyártók közötti versenyt nem hamisítják, és a járműveket szükségtelenül nem drágítják.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilap Merkelt nem hatja meg a Hitler-hasonlat című cikkében ismerteti a venezuelai elnök kancellárellenes kirohanását. A kancellár örül annak, hogy a következő pénteken kétoldalú beszélgetéseket folytathat a latin-amerikai vezetőkkel – nyilatkozta Thomas Steg helyettes kormányszóvivő. Steg utalt Merkel múlt heti kijelentésére, melyben világosan állást foglalt Chávezzel kapcsolatban. Merkel Venezuelára utalva úgy fogalmazott, egy ország egyedül nem akadályozhatja az EU és Latin-Amerika kapcsolatait. A venezuelai nép is állást foglalt a Chávez által kezdeményezett népszavazáson – írja a Süddeutsche Zeitung.

A venezuelaiak decemberben elutasítottak egy alkotmányreformtervet, mely az élesen Amerika-ellenes külpolitikát folytató baloldali nacionalista elnöknek jelentősen bővítette volna a hatalmát. A kirohanásairól ismert Chávez szokásos heti rádióbeszédében Merkelt Adolf Hitler örökösének nevezte. A pénteken Limában kezdődő EU–Latin-Amerika-csúcstalálkozó kapcsán Chávez úgy fogalmazott, még nem tudja, hogy részt vesz-e a rendezvényen, de ha ott találkozna Merkellel, „tudna valami olyat mondani neki, ami megsérthetné”. Merkel kedden kezdi meg első latin-amerikai útját, felkeresi Brazíliát, Perut, Kolumbiát és Mexikót. Az ötödik EU–Latin-Amerika-csúcson 27 európai és 33 amerikai ország vesz részt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Az első kilépések a képviselői tiszteletdíj-emelés miatt című cikkében ismerteti az egyre dühösebb társadalmi tiltakozást. Nemcsak a lakosság, de a pártok bázisa is dühös a tervezett képviselői tiszteletdíj-emelés miatt. A CDU-nál és az SPD-nél éppen ezért már bekövetkeztek az első kilépések – számol be a Die Welt. Az emberek a választókerületben „nagyon dühösek” – fogalmazott Ottmar Schreiner (SPD) Bundestag-képviselő. Karl-Heinz Däke, az Adófizetők Szervezetének elnöke az utolsó pillanatban szeretné megakadályozni a tiszteletdíj-emelést.

Ezért felszólította a polgárokat, „telefonon, levélben vagy személyes beszélgetésben gyakoroljanak nyomást a képviselőjükre”, hogy utasítsa el az emelést. Hans-Herbert von Arnim alkotmányjogász felszólította a kritikus képviselőket, hogy forduljanak az alkotmánybírósághoz. A képviselők az alkotmánybíróság elé vihetik tiszteletdíjuk ügyét. Arnim szerint alkotmányellenes „a túlzott és most még inkább kibővített nyugdíjszabályozás”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.