Az elvtársak tovább dolgoznak

A Der Spiegel a Telekom-lehallgatási botrány kapcsán a Stasi tapasztalatainak és munkatársainak újrahasznosításával foglalkozik. A Frankfurter Allgemeine Zeitung olyan liberálisokról tudósít, akik már az előre hozott választásokra készülnek.

2008. 06. 09. 7:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Annett Meiritz Az NDK-kémek hangtalan átalakulása című cikkében ismerteti a Stasi-ügynökök „újrafelhasználását”. A szakmát a Stasinál tanulták, a berlini fal leomlása után egy ideig munkanélkülivé váltak – írja a Der Spiegel. Egykori NDK-kémek tízezrei találtak munkát az új Szövetségi Köztársaságban mint magánnyomozók, rendőrök vagy besúgók. Olyan nagy konszerneknek dolgoznak, mint a Telekom, az Allianz és a Rewe.

A két egykori Stasi-munkatárs, Klaus-Dieter Baier és Frank Hendrik John által alapított Desa Investigation & Risk Protection magánnyomozó iroda központi szerepet játszik a Deutche Telekom-ügyben, amikor a cég egyes gazdasági újságírók megfigyelésével bízta meg őket. Más nagy német konszernek is kényes ügyeket bíztak a kopókra – számol be a lap. A biztosítási óriás Allianz számára egy berlini csalási ügyben nyomoznak. A kiskereskedelemben utazó Rewe számára egy csődbe jutott ügyfelükkel kapcsolatban szimatolnak egy banda után, mely kirabolta a raktárukat. „Az ügyvezető tulajdonosok Klaus-Dieter Baier és Frank Hendrik John rendőri és biztonsági szolgálatnál kapták meg kiképzésüket” – áll a cég honlapján.

A valóságban ennél nagyobb szakmai tapasztalattal rendelkeznek, Stasi-akták szerint egyiküket már 1986-ban „feltétlen feladatteljesítésükért” dicsérték, míg másikukat 1988-ban „hűséges, odaadó elvtársként” írták le. Baier és John a gazdasági és vállalati bűnözésre specializálódott tanácsadó céget alapítottak nem sokkal a berlini fal leomlását követően. Előtte a Stasi kémelhárítási részlegén dolgoztak, az úgynevezett II főosztályon (HA II), éves fizetésük jó 19 000 keletnémet márka volt.

Ilko-Sascha Kowalczuk berlini történész állítja, kezében vannak a két magánnyomozó stasi múltjának bizonyítékai. Baier egy interjúban már elismerte múltját, Johnt mindezidáig nem sikerült állásfoglalásra bírni. A berlini magánnyomozó iroda példája azt mutatja, hogy egyes szakmákban felhasználják az egykori ND-felderítők tapasztalatait. Becslések szerint a Stasi az NDK összeomlásakor 91 000 főállású munkatársat foglalkoztatott, nem számítva a 189 000 társadalmi kapcsolatot – írja a Der Spiegel. „A Stasi-munkatársak voltak az elsők, akik az NDK összeomlásakor elveszítették a munkahelyüket” – fogalmaz Kowalczuk, „nagy részük azonban nagyon gyorsan újra munkát talált.”

Ma nagyjából 60 000 65 év alatti egykori főállású Stasi-munkatárs él még – vélekedik a történész. „Az egykori Stasi-munkatársak mindenütt ott vannak” – nyilatkozta Klaus Schroeder, aki berlini Szabad Egyetem az NSZEP állam kutatócsoportot vezeti. Minden ellenőrzés ellenére „a hálózatok továbbélnek”.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Ralf Euler „Jamaica vagy azonnal előre hozott választások” című cikkében ismerteti a hesseni liberálisok kongresszusán elhangzottakat. Jamaica vagy előrehozott választások – fogalmazott Jörg-Uwe Hahn az FDP hesseni elnöke. A zöldek vagy késő őszig készek a CDU-val és a liberálisokkal koalíciót alakítani, vagy szabaddá teszik az előre hozott választások számára az utat – fogalmazott Hahn a liberálisok limburgi tartományi kongresszusán. „Vagy Jamaica, vagy azonnal előrem hozott választások 2009-ben” – fogalmazott Hahn, aki a 2009. június 7-i EP-választásokat ideális időpontnak tartja az előre hozott választások számára.

Az FDP öntudatosan és nyugodtan tekinthet az előre hozott választások elé, a januári tartományi választások után mutatott állhatatosságát, megbízhatóságát és egyenességét honorálni fogják a választók – fogalmazott Hahn. A liberálisok tartották a szavukat, amikor kizártak egy az SPD-vel és a zöldekkel megkötendő közlekedési lámpakoalíciót. A „szószegés”, amit Andrea Ypsilanti tartományi SPD-elnök elkövetett, amikor közeledett a Baloldali Párthoz, nem a sikeres politika stílus eszköze, hanem az elvtelenség és gerinctelenség jele – számol be a lap. „Jó szándék esetén a Jamaica a résztvevők számára lehetséges” – fogalmazott Hahn.

Az FDP hajlandó tovább közeledni a zöldekhez, mivel ezzel a párttal létezik a legtöbb közös tartalmi pont a CDU után. Hahn tudatosan alapoz a zöldek felelősségtudatára, mert Jamaica a jelenlegi helyzetben, azaz egy még bizonytalan többségi viszonyok között lavírozó ügyvezető kormány, még mindig a legjobb megoldás Hessen számára – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Másrészt a Jamaica-megoldás „nem lenne szerelmi házasság”, hanem érdekkapcsolat. Világos, hogy az FDP e cél érdekében „nem hajlandó meghajolni”. A liberálisok nem kívánnak engedményeket tenni a fő közlekedési utak kiépítésében éppen úgy, amint a biblisi atomerőmű továbbhasznosításában, s nem hajlandó lemondani a staudingeri széntüzelésű erőmű új blokkjának elkészítéséről sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.