Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Annett Meiritz Az NDK-kémek hangtalan átalakulása című cikkében ismerteti a Stasi-ügynökök „újrafelhasználását”. A szakmát a Stasinál tanulták, a berlini fal leomlása után egy ideig munkanélkülivé váltak – írja a Der Spiegel. Egykori NDK-kémek tízezrei találtak munkát az új Szövetségi Köztársaságban mint magánnyomozók, rendőrök vagy besúgók. Olyan nagy konszerneknek dolgoznak, mint a Telekom, az Allianz és a Rewe.
A két egykori Stasi-munkatárs, Klaus-Dieter Baier és Frank Hendrik John által alapított Desa Investigation & Risk Protection magánnyomozó iroda központi szerepet játszik a Deutche Telekom-ügyben, amikor a cég egyes gazdasági újságírók megfigyelésével bízta meg őket. Más nagy német konszernek is kényes ügyeket bíztak a kopókra – számol be a lap. A biztosítási óriás Allianz számára egy berlini csalási ügyben nyomoznak. A kiskereskedelemben utazó Rewe számára egy csődbe jutott ügyfelükkel kapcsolatban szimatolnak egy banda után, mely kirabolta a raktárukat. „Az ügyvezető tulajdonosok Klaus-Dieter Baier és Frank Hendrik John rendőri és biztonsági szolgálatnál kapták meg kiképzésüket” – áll a cég honlapján.
A valóságban ennél nagyobb szakmai tapasztalattal rendelkeznek, Stasi-akták szerint egyiküket már 1986-ban „feltétlen feladatteljesítésükért” dicsérték, míg másikukat 1988-ban „hűséges, odaadó elvtársként” írták le. Baier és John a gazdasági és vállalati bűnözésre specializálódott tanácsadó céget alapítottak nem sokkal a berlini fal leomlását követően. Előtte a Stasi kémelhárítási részlegén dolgoztak, az úgynevezett II főosztályon (HA II), éves fizetésük jó 19 000 keletnémet márka volt.
Ilko-Sascha Kowalczuk berlini történész állítja, kezében vannak a két magánnyomozó stasi múltjának bizonyítékai. Baier egy interjúban már elismerte múltját, Johnt mindezidáig nem sikerült állásfoglalásra bírni. A berlini magánnyomozó iroda példája azt mutatja, hogy egyes szakmákban felhasználják az egykori ND-felderítők tapasztalatait. Becslések szerint a Stasi az NDK összeomlásakor 91 000 főállású munkatársat foglalkoztatott, nem számítva a 189 000 társadalmi kapcsolatot – írja a Der Spiegel. „A Stasi-munkatársak voltak az elsők, akik az NDK összeomlásakor elveszítették a munkahelyüket” – fogalmaz Kowalczuk, „nagy részük azonban nagyon gyorsan újra munkát talált.”
Ma nagyjából 60 000 65 év alatti egykori főállású Stasi-munkatárs él még – vélekedik a történész. „Az egykori Stasi-munkatársak mindenütt ott vannak” – nyilatkozta Klaus Schroeder, aki berlini Szabad Egyetem az NSZEP állam kutatócsoportot vezeti. Minden ellenőrzés ellenére „a hálózatok továbbélnek”.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Ralf Euler „Jamaica vagy azonnal előre hozott választások” című cikkében ismerteti a hesseni liberálisok kongresszusán elhangzottakat. Jamaica vagy előrehozott választások – fogalmazott Jörg-Uwe Hahn az FDP hesseni elnöke. A zöldek vagy késő őszig készek a CDU-val és a liberálisokkal koalíciót alakítani, vagy szabaddá teszik az előre hozott választások számára az utat – fogalmazott Hahn a liberálisok limburgi tartományi kongresszusán. „Vagy Jamaica, vagy azonnal előrem hozott választások 2009-ben” – fogalmazott Hahn, aki a 2009. június 7-i EP-választásokat ideális időpontnak tartja az előre hozott választások számára.
Az FDP öntudatosan és nyugodtan tekinthet az előre hozott választások elé, a januári tartományi választások után mutatott állhatatosságát, megbízhatóságát és egyenességét honorálni fogják a választók – fogalmazott Hahn. A liberálisok tartották a szavukat, amikor kizártak egy az SPD-vel és a zöldekkel megkötendő közlekedési lámpakoalíciót. A „szószegés”, amit Andrea Ypsilanti tartományi SPD-elnök elkövetett, amikor közeledett a Baloldali Párthoz, nem a sikeres politika stílus eszköze, hanem az elvtelenség és gerinctelenség jele – számol be a lap. „Jó szándék esetén a Jamaica a résztvevők számára lehetséges” – fogalmazott Hahn.
Az FDP hajlandó tovább közeledni a zöldekhez, mivel ezzel a párttal létezik a legtöbb közös tartalmi pont a CDU után. Hahn tudatosan alapoz a zöldek felelősségtudatára, mert Jamaica a jelenlegi helyzetben, azaz egy még bizonytalan többségi viszonyok között lavírozó ügyvezető kormány, még mindig a legjobb megoldás Hessen számára – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Másrészt a Jamaica-megoldás „nem lenne szerelmi házasság”, hanem érdekkapcsolat. Világos, hogy az FDP e cél érdekében „nem hajlandó meghajolni”. A liberálisok nem kívánnak engedményeket tenni a fő közlekedési utak kiépítésében éppen úgy, amint a biblisi atomerőmű továbbhasznosításában, s nem hajlandó lemondani a staudingeri széntüzelésű erőmű új blokkjának elkészítéséről sem.
Hallgat Magyar Péter arról, hogy melyik EP-képviselője agyhalott, melyik alkalmatlan, melyik Soros-ügynök