„A jelenlegi képviselő-testületben ülő szocialista párti képviselőcsoport vezetője ennek az egyesületnek az elnöke (…), ami azt feltételezi, hogy itt egy szocialista pénzosztásról van szó. Zuschlag Jánosnak a tevékenysége okán könnyen feltételezhetjük, hogy itt is valami hasonló zajlik” – fogalmazott Benkő.
Az egyesületbe bekerült az MSZP helyi frakcióvezetőjének felesége, testvére és üzlettársa is, de ott vannak a párt képviselői és az érdekeltségi körükbe tartozó szűkebb csoport is – közölte a vásárhelyi Fidesz.
Fidesz: a várost az elzuschlagosodás fenyegeti
Havasi Katalin, a Fidesz városi elnöke szerint megdöbbentő, hogy a helyi közösségért eddig is sokat tevő egyházakat és civil szervezeteket kihagyva egyetlen párt – az MSZP – érdekköre meghatározó mértékben szerzett befolyást a vásárhelyi embereket megillető 1,2 milliárd forintnyi forrás fölött. „Ez a tény az MSZP-re a pénzlenyúlás szándékának, a vásárhelyi szocialistákra pedig az elzuschlagosodás gyanújának az árnyékát veti” – fogalmazott a politikus. Hozzátette: ez a demokrácia megkerülése, kijátszása, s méltatlan a város közgyűlésének választott tagjaihoz. „Vajon mi a véleménye az uniós pénzek párt- és családi kézbe vételéről az MSZP országos vezetésének? Országosan is ezt tűzte-e ki irányvonalként, vagy elhatárolódik a vásárhelyi eseményektől és feloszlatja a vásárhelyi csoportot?” – kérdezte sajtótájékoztatóján Havasi Katalin.
Hernádi: Mi ingyen dolgozunk
Hernádi Gyula, az MSZP vásárhelyi frakciójának vezetője válaszul elmondta, a helyi Leader-közösség egy esztendeje jött létre, tagjai ingyen, társadalmi munkában dolgoznak. A szervezet megalapításakor a kistérség 128 civil szervezetét keresték meg, fórumokat szerveztek, a csatlakozásra buzdító hirdetéseket jelentettek meg újságokban, rádióban, egy helyi lapban pedig jelenleg is folyamatosan szerepel a felhívásuk. A hódmezővásárhelyi önkormányzatot is megkeresték, ott azonban elutasító választ kaptak – közölte a képviselő.
Hódmezővásárhely és térsége az elkövetkező öt évben az Európai Unió forrásaiból vidék-, környezet-, illetve agrárfejlesztésre mintegy 1,2 milliárd forintra számíthat. A Hódmezővásárhelyi kistérség fejlesztési céljainak meghatározása, a kistérségben élő emberek terveinek megvalósítása, életminőségük javítása a Leader nevet viselő program keretében történik.
A Leader-program irányítására egy helyi vidékfejlesztési közösségnek kellett megalakulnia, amely meghatározza a Hódmezővásárhelyi kistérség fejlesztési céljait, dönt a pályázatok kiírásáról és elbírálásáról, a források elosztásáról.
Ma Magyarországon 960 település 70 Leader-közösséget alkotva vesz részt a Leader-programban. Az ÚMVP keretében 2007–2013 között viszont valamennyi vidéki kistelepülés egy Leader-alapokon szerveződő közösség részévé válik. A 2007–13-as programhoz több mint 3000 hazai település csatlakozott. Az összefogás jegyében az új közösségekben több mint 2930 polgármester vesz részt pártállástól függetlenül.
(Lánchíd Rádió, MNO, mti)