A nyitottságot, a pozitív párbeszédet és a közös gondolkodást tükrözte Szijjártó Péter külügyminiszter washingtoni, illetve New York-i látogatása, az ottani magas, miniszteri szintű találkozók, és ugyanez tapasztalható a Hungary Helps program, az üldözött keresztények megsegítése területén is – mondta az államtitkár. Felidézte: a magyar kormány és az első Trump-adminisztráció egyetértett abban, hogy a nemzetközi fejlesztésnek és segélyezésnek olyan ügyeket kell szolgálnia, mint például az üldözött keresztények megsegítése vagy a migráció megállítása a helybe vitt segítséggel.
A Biden-kormányzat azonnal leállította a magyar–amerikai, az üldözött keresztényeket segítő együttműködést a USAID és a Hungary Helps között – mondta, hozzátéve, most esnek ki egymás után a csontvázak a szekrényből, hogy mit támogatott helyette.
A Biden-adminisztráció támogatta például világszerte a woke terjedését, és – ahogy arra fény derült – támogatta a magyar baloldali propagandasajtót, illetve baloldali kampányokat, súlyosan megsértve Magyarország szuverenitását. Emellett Magyarországon is támogatták a migrációt és a woke-őrületet segítő szervezeteket.
Ennek most vége – szögezte le Azbej Tristan, hangsúlyozva, hogy washingtoni tárgyalásainak eredményeként azt az ígéretet kapta az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) átvilágításáért felelős vezetőtől, Pete Maroccótól, aki első külföldiként fogadta őt, hogy azonnal leállítanak minden, a magyar szuverenitásba beavatkozó támogatást.
Azbej Tristan álhírnek nevezte az ellenzéki sajtóban elterjedt hírt, amely szerint az Egyesült Államok az első Trump-kormány idején támogatta a Hungary Helps programot, illetve hogy amerikai támogatásnak köszönhető, hogy elindult a magyar kormány üldözött keresztényeket megsegítő programja.
A magyar kormány a világon elsőként döntött úgy, hogy segíti a világon üldöztetést szenvedő keresztényeket, és meglepő, szinte szürreális volt, hogy az Egyesült Államok a Hungary Helps program mintájára támogatott velünk együtt Irakban üldözött keresztényeket – jegyezte meg. Arra a kérdésre, hogy a USAID és az Egyesült Államok támogatja-e a Hungary Helps programot, a válasz: nem – mondta. De a tárgyalások alapján megnyílt a lehetőség arra, hogy az Egyesült Államok, a USAID és a Hungary Helps program közösen támogassa az üldözött keresztényeket szerte a világon, a Közel-Keleten vagy éppen Afrikában – fűzte hozzá.
Abban bízunk, hogy a mostani időszakban, a magyar–amerikai kapcsolatok új aranykorában sok más téma, mint például a békepártiság mellett az üldözött keresztények megsegítése az egyik fő összekötő témánk lehet
– fogalmazott Azbej Tristan.
Borítókép: Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke Donald Trump amerikai elnökkel találkozott (Fotó: AFP)