Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap A svájciak elutasítják a külföldiekre vonatkozó jogszabályok szigorítását című cikkében ismerteti a hétvégi népszavazás eredményét. A tervezet szerint az önkormányzatoknak kell dönteniük a külföldiek honosításáról – fellebbezés kizárva. A jobboldali populista Svájci Néppárt (SVP) kezdeményezését a választók többsége elutasította. A hivatalos népszavazási eredmények szerint az SVP által kezdeményezett népszavazáson 25 kantonban elutasították, és csak egyben fogadták el a kezdeményezést.
Az SVP – mint a legnagyobb parlamenti párt – szerette volna elérni, hogy a jövőben ismét a települések polgárai szavazzanak egy külföldi honosításáért. Egy ilyen döntés ellen nem lehetett volna fellebbezni. A hivatalos választási eredmények szerint a svájciak 64 százaléka elutasította a szigorítást, a 45 százalékos részvétel átlagosnak mondható. Egyedül a német nyelvű Schwyz kantonban támogatta a javaslatot a választók 60 százaléka. Luzern kantonban fekvő Emmen község 2000-ben bevezette ezt az eljárást: eddig ott 8 olasz állampolgári kérelmét elfogadták, és 48, a Balkánról származó személy esetében elutasították azt. A szövetségi bíróság mindeddig érvénytelenítette ezeket az elutasításokat.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Őrült szerelem Bécs és Párizs között című cikkében elemzi a Nicolas Sarkozy ausztriai látogatását, ahol a küszöbönálló francia uniós elnökségi terveikről egyeztettek. „Kéz a kézben” kívánja Nicolas Sarkozy és Alfred Gusenbauer Európa jövőjét alakítani. „Tudom, hogy a múltban országaink között félreértések és zavarok voltak” – fogalmazott a francia elnök. „De ezt a fejezetet végleg lezártuk” – nyilatkozta Sarkozy az ÖVP/FPÖ ellen 2000-ben megfogalmazott uniós szankciókra utalva. Nemcsak politikai értelemben képes a két vezető együttműködni – mondta Sarkozy, hanem osztja szocialista politikustársának hobbiját, mint például a szivarozást. S amennyiben Franciaország eléri a labdarúgó-Eb döntőjét, akkor ismét meglátogatja az elnök Ausztriát, vetette közbe az osztrák kancellár.
A július 1-jével kezdődő francia uniós elnökség alkalmával a Bécs és Párizs számos közös kezdeményezéssel kíván előállni – fogalmazott Gusenbauer. A kancellár azzal számol, hogy európai szinten megállapodnak a környezetvédelmi stratégiáról. Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia, méghozzá úgy, hogy az ipar számára ebből ne származzon jelentős versenyhátrány. Mindkét fél elismerte, hogy az energiapolitikában bár hasonló célok vezérlik, mégis jelentős nézeteltérések jellemzik őket a megteendő lépések kérdésében. A két fél szorosan együttműködik a bevándorlási politika kérdésében is. Sarkozy világossá tette, ő támogatja a migrációt, de csak annak törvényes formáját. „Abban a 32 évben, amióta politizálok, sohasem beszéltem nulla bevándorlásról. A bevándorlás pozitív dolog. De mi szabályozott bevándorlást szeretnénk.”
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilapban Susanne Höll A hiteltelenek című cikkében kommentálja a hétvégi SPD-kongresszus apropóján a szociáldemokrata párt állapotát. Alig több mint egy évvel a Bundestag választási kampány előtt az SPD szánalmas állapotban van. Nem bírja a választók bizalmát, és ezért a pártból hiányzik az önbizalom. S a kancellárjelöltjük kiválasztásáig hátralévő néhány hétben képeseknek kellene lenniük, hogy befejezzék belső harcaikat. A szociáldemokraták óriási szerencséje, hogy nemsokára kezdődik a labdarúgó-Eb, majd a kínai olimpiai látványosság.
Egy egész nyár során az emberek a sport felé fordulhatnak. Nem kell azt sem megkérdezniük, hogy egyáltalán mi értelme van az SPD-nek, és ki lesz Angela Merkel kihívója. Gesine Schwan elnökjelölti kampánya, ha az elvtársaknak szerencséjük lesz, kitölti a nyarat egészen addig, amíg az elnöknek, Kurt Becknek lesz ideje a párt problémáin elgondolkodni. Hiszen egy évvel a Bundestag választási kampány kezdete előtt a 145 esztendős néppárt elszomorító, sőt majdnem szánalmas állapotban van. Ha a következő egy évben nem történik valami csoda, akkor csak rossz és még rosszabb szereplés között választhatnak.