Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Joachim Peter A valóság tagadása című cikkében ismerteti a hétvégi bajor SPD-kongresszuson történteket, ahol a szociáldemokraták a hatalomátvételről álmodtak. Felső-Pfalzban nem természeti törvény a CSU választási győzelme. Éppen ezért tartotta a bajor SPD a hét végén Weidenben a kongresszusát, hogy ott tartsák az őszi választások előtti utolsó kongresszusukat. Miniszterelnök-jelöltjük, Franz Maget keményen bírálta a politikai ellenfelet, de meglepő módon úgy tett, mintha fej-fej melletti verseny lenne a miniszterelnöki posztért.
Maget meghívta a weideni SPD-s polgármestert, hogy közösen rázzák a müncheni miniszterelnöki hivatal kapuját. „Szeptember 28-án így lehet, és így lesz.” Ezt a mondatot kétperces ovációval jutalmazták. A valóság egészen másként fest. Röviddel a voksolás előtt a bajor SPD 19 és 23 százalékon áll, míg a Maget által kívánt „szivárványkoalíció” – SPD, FDP, független választók és a Baloldali Párt – legfeljebb 40 százalékot kapna. Még ez sem lenne elég, hogy megtörjék a CSU abszolút többségét. Maget, a pártkatona azonban szélmalomharcot vív, mint a 2003-as választásokon, amikor az SPD 19,6 százalékot kapott – a CSU 60,7-et.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali müncheni napilapban Christian Sebald, Julius Müller-Meiningen és Daniela Kuhr Bajorország szankciókat követel című cikkében ismerteti a legújabb élelmiszerbotrányt. A botrány ugyan már két éve kezdődött, de csak pénteken közölte az első részleteket az olasz La Repubblica. Otmar Bernhard bajor fogyasztóvédelmi miniszter bírálta, hogy az olasz hatóságok nem tájékoztatták őket „sem két évvel ezelőtt, amikor az első jelek jelentkeztek, sem később, amikor az északolasz sajtüzemeket bezárták”. Pénteken a cremonai rendőrség bejelentette, hogy tonnányi sajthulladékot átcímkéztek, felfrissítettek és friss termékként Németországba szállítottak.
A szövetségi fogyasztóvédelmi minisztérium szerint ez a lakosságra nem jelent veszélyt, mert nincs nyoma annak, hogy a sajt még forgalomban lenne. A biztonság kedvéért a bajor hatóságok pénteken bezártak egy woringeni üzemet, mert a lakosok borzalmas bűzre és feltűnő teherautó-forgalomra panaszkodtak. Az olasz hatóságok visszautasították a vádat. „Az élelmiszer-biztonsági igazgatóság azonnal értesítette az EU-bizottságot és a tagállamokat a történtekről”, nyilatkozta Francesca Martini, az illetékes államtitkár. Ez az eljárás része annak a riasztórendszernek, melyet az EU azért hozott létre, hogy jobban reagálhasson az élelmiszer-hamisításokra. Az EU-bizottság ennek ellenére számos kérdést tisztázni kíván. „További kérdésekkel fordultunk az olaszokhoz”, nyilatkozta a hivatal egyik szóvivője a lapnak.