Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap vasárnapi számában Berthold Kohler és Eckart Lohse „Két férfi ellenem, egyszer már volt ilyen” címmel készített interjút Angela Merkellel. A CDU elnöke elmondta, a politikában időnként jönnek a kemény, elkerülhetetlen döntések. Saját példájából is tudja, milyen jelentőséggel bír egy kancellárjelölt megnevezése. Azonban ha egy pártelnök annyira átvertnek érzi magát, hogy elmenekül a helyszínről, akkor ez hosszú távon nem tesz jót a néppárt tekintélyének. Több párt is próbálkozik kettős vezetéssel. A 2005-ös kampányban sem volt másként: Schröder Münteferinggel közösen indult ellene. Merkel szerint nehéz megjósolni, hogy az SPD milyen irányt kíván folytatni, s nem szabad azt feltételezni, hogy egységes irányt képviselnek a szociáldemokraták. A szociáldemokraták a legfontosabb kérdésekben végletesen megosztottak. Merkel számára az a döntő kérdés, hogy az új SPD-vezetés világosan elhatárolódjon a Baloldali Párttól. A CDU elnöke elmondta: az atomenergia felhasználásával kapcsolatban eltérő felfogású kormányban kénytelen dolgozni.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilap Mocsárvirágok és az orientáció nélküliek című cikkében elemzi az SPD-n belül kirobbant irányvitákat. A pártvezetés múlt heti drámai átalakítását követően tovább dúl az SPD által követendő irányvonalról zajló vita. Klaus Wowereit (SPD), Berlin főpolgármestere és a párt balszárnyához tartozó Ottmar Schreiner óvott az esetleges irányváltástól. Schreiner arra figyelmeztette az új pártvezetést: ne kerüljék meg a párt balszárnyának álláspontját. Wowereit egy interjúban kijelentette, hogy Franz Müntefering kijelölt pártelnöknek a munkanélküli segély és a 67 éves nyugdíjkorhatár kérdésében tartania kell a párt irányvonalát. S Münteferingnek és Steinmeiernek nem szabad tekintélyelvű vezetésű stílust felvenniük. Ki kell állni a vita lehetősége mellett, de legalább engedélyezni kell – figyelmeztetett Wowereit. Schreiner kijelentette: amennyiben csökkenne a baloldaliak befolyása a szocdemeken belül, „akkor az SPD közvélemény-kutatási adatai még rosszabbak lesznek, pedig már most is elég lesújtóak”. Steinmeier, aki Schröder idején a kancellári hivatal vezetőjeként az Agenda 2010 egyik megalkotója is volt, visszautasította az elmúlt időszak reformjainak bírálatát. Helmut Schmidt (SPD) volt kancellár felszólította az új pártvezetést, hogy a jóléti állam reformjait tovább folytassa.
Wirtschaftsblatt (wirtschaftsblatt.at)
Az osztrák gazdasági napilap Románia: 100 millió eurót helyeztek kilátásba a Voestalpine-nak című cikkében ismerteti a bukaresti iparpolitika állítólagos következő akcióját. Meg nem erősített hírek szerint októberben kívánnak aláírni egy megegyezést a linzi vállalat és a bukaresti cég között. „De ez az összeg a befektetés teljes összegéhez képest elenyésző” – áll a kormányzati anyagban. „Ez a maximális támogatás, amit megenged nekünk az EU.” Az állami támogatást feltételekhez kötötték, ami a foglalkoztatást, a leendő munkatársak átképzését és kiképzését illeti. Szigorú környezetvédelmi előírásoknak kell megfelelniük. A legutóbbi napokban számos tárgyalás zajlott az osztrák acélgyártók és a román hivatalnokok között. Többek között a tengeri szállítás kérdését kívánják megoldani. Az osztrákok megépítik saját kikötőjüket – beleértve az infrastruktúrát is, mint a síneket és a teherdarukat. Ez ugyan néhány millió euróba fog kerülni, de megkerülhetetlen, mert a Comvexszel – a Fekete-tenger legnagyobb kikötőüzemeltetőjével – folytatott tárgyalások nem vezettek eredményre. A kelet-európai nagy befektetések támogatása mindennaposnak számít. Lengyelország és Szlovákia számos vállalkozást csábított az országba. Legutóbb a Mercedes–Benz jelentette be, hogy Magyarországon fogja felépíteni azt az üzemét, ahol az A és B kategóriás modelleket gyártja – az állam ott is, mint Romániában, az EU által engedélyezett maximális összeggel támogatja a befektetést.
Tűzfalcsoport: Magyar Péter durva politikai támadást indított az igazságszolgáltatással szemben