12 mínusz 1 a monetáris tanácsban: marad az alapkamat

A monetáris tanács 11 tagja szavazott az alapkamat szinten tartására, 1 tag pedig 25 bázispontos csökkentését támogatta a testület legutóbbi, kamatdöntő ülésén – áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteki közleményében, amely a tanács augusztus 25-i üléséről készült.

MNO
2008. 09. 19. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint a tanácstagok többsége szerint az inflációs kilátásokat erősen befolyásoló nyersanyagárak jelenlegi bizonytalansága miatt a monetáris politikának kiváró stratégiát érdemes követnie, fenntartva bármilyen irányú jövőbeni kamatlépés lehetőségét. Többen azt hangsúlyozták, hogy a legkomolyabb monetáris politikai kihívást Magyarországon az infláció megtörése jelenti, 2001 óta mindössze egyszer csökkent az infláció a jegybanki célnak megfelelő 3 százalék közelébe, az EU-csatlakozás időszakában, amikor az olcsó importáru segítette a dezinflációs folyamatot. Az inflációs cél eléréséhez ezért az előző évekre jellemzőnél szigorúbb monetáris politikára van szükség.

Elhangzott ugyanakkor olyan vélemény is, hogy a jelenlegi szigorú monetáris kondíciók a nettó exportteljesítmény és a konjunktúrahelyzet további romlását okozhatják. A monetáris tanács tagjai egyetértettek abban, hogy az augusztusi inflációs jelentésben szereplő előrejelzés alappályája nem változott érdemben májushoz képest, az infláció legkorábban 2010-ben mérséklődhet a 3 százalékos inflációs cél közelébe. A tanácstagok megítélése szerint a növekedési kilátások továbbra is kedvezőtlenek, és előretekintve sem láthatóak a fordulat jelei.

A nemzetközi és európai konjunktúrakilátások romlása miatt középtávon az sem várható, hogy a külső kereslet felfutása támogatná a gazdasági felívelés megindulását. A hazai makrogazdasági környezet alapvetően támogatja a dezinflációs folyamat folytatódását. A tanácstagok egyetértettek abban is, hogy a nyersanyagpiaci áremelkedés korrekciójának köszönhetően mérséklődtek a felfelé mutató inflációs kockázatok, így az inflációs előrejelzés kockázati pályája szimmetrikusabbá vált. Egyes tanácstagok arra hívták fel a figyelmet ugyanakkor, hogy a nyersanyagárak változékonysága miatt a következő hónapokban akár fölfelé, akár lefelé nagymértékben elmozdulhat a prognózis.

Többen kiemelték azt, hogy a piaci szolgáltatások áremelkedése és a bérinfláció továbbra is meghaladja az inflációs célnak megfelelő szintet, ami arra utal, hogy az inflációs várakozások továbbra is magasak. Több tanácstag arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt időszakban olyan strukturális törések lehettek a gazdasági idősorokban, ami megnehezíti azt, hogy az inflációs kilátásokat a múltbeli adatok alapján elemezni lehessen. Egyes tanácstagok ennek kapcsán a költségvetési kiigazításra, a külső finanszírozási pozíció javulására, valamint a monetáris politikai rendszer megváltozásának hatásaira hívták fel a figyelmet. Mások azt hangsúlyozták, hogy kedvezőtlen meglepetésekre is fel kell készülni, mert a globális környezet a korábbi éveknél kevésbé segíti a jegybankok antiinflációs küzdelmét.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.