Abszolút többség vagy bukás

A Der Spiegel beszámol a jelenlegi CSU-vezetés számára életre-halálra zajló bajor tartományi választások ideges célegyeneséről. A Der Standard az európai gazdaság súlyos növekedési problémáiról tudósít.

2008. 09. 11. 8:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Sebastian Fischer „A CSU-duó fél az 50 százalék mínusz X-től” című cikkében elemzi a hó végén küszöbön álló bajor tartományi választások esélyeit. Horst Seehofer – szövetségi mezőgazdasági miniszter és CSU-alelnök – úgy fogalmazott, hogy aligha lehetett párttársai és a miniszterelnök elleni kritikáját nem kihallani. „Véleményem szerint, ha Günther Beckstein eléri az 52,x százalékot, akkor van saját legitimációja” – fogalmazott egy lapban. A legfrissebb közvéleménykutatások szerint a keresztényszocialisták csak 49 százalékon állnak. Ez ugyan elég lenne az abszolút többség megtartásához, de eltűnne a mágikus ötös az első számjegyből.

A néppártok hanyatlása, a hagyományos miliők felbomlása, a növekvő individualizálódás ellenére, a CSU az elmúlt évtizedekben eredményes volt. Régebb óta kormányozza Bajorországot, mint Castro Kubát. A CSU szeptember 28-án a mítoszért harcol, mindent vagy semmit játszik. Erwin Huber pártelnök és Günther Beckstein tudja ezt. Hetek óta járják kampánybuszukkal a tartományt. Majd 200 rendezvényt szerveztek, tízezer kilométert utaztak, a hangjuk sem a régi. A részvételnek magasabbnak kell lennie, mint a 2003-as soványka 57,1 százalék, hogy a polgári versenytársak, az FDP és a független Szabad Választók elbukjanak az ötszázalékos bejutási küszöbben. „Nincs B terv a fiókban” – nyilatkozta a pártelnök. Egyes korábbi spekulációk szerint az 50 százalékos cél nem túl drámai elvétése esetén Erwin Huber helyet cserélne riválisával Seehoferrel. Beckstein azonban a helyén maradhatna.

Der Standard (derStandard.at)

A baloldali-liberális osztrák napilap „A nagy uniós tagállamok recesszióba csúsznak” címmel elemzi a nagyobb uniós gazdaságok, Németország, Nagy-Britannia, Spanyolország növekvő nehézségeit. A brüsszeli bizottság tavasszal még kétszázalékos növekedést jelzett a 27 tagállam átlagában, ezt mára 1,4 százalékra leszállította. Az euróövezetben már csak 1,3 százalékos növekedéssel számol. Németországban, Nagy-Britanniában, Spanyolországban az idén egymást követő két negyedévben zsugorodni fog a gazdaság – aminek következtében már recessziónak lehet nevezni helyzetüket. Franciaország és Olaszország is csak hajszállal kerüli el a gazdasági zsugorodást. Az uniós időközi jelentés a német, francia, brit, olasz, spanyol, holland és lengyel gazdaságok adatait veszi figyelembe. Ezek az országok adják az unió gazdasági termelésének 80 százalékát.

A gazdaság lassulásának elsődleges oka mindenekelőtt a magánfogyasztás csökkenése. A magas energiaárak csökkentették a polgárok vásárlóerejét, ráadásul elbizonytalanította őket, ezért növekedtek a megtakarításaik. A helyzetet tovább bonyolítja a pénzpiaci válság. A bizottság abból indul ki, hogy a harmadik negyedévben elértük a fordulópontot. A magas energia- és élelmiszerárak csökkenni fognak. Az euróövezetben a jelenlegi 3,9 százalékos értékek a harmadik negyedévben 3,4 százalékra csökkennek. A teljes 2008-as évre 3,8 százalékos inflációval számolnak. Ezen „sajnos igen rossz hírek közepette” fontos, hogy a tagállamok kitartsanak a fegyelmezett költségvetés mellett, hogy így teremtsék meg a jövendő növekedés gazdasági feltételeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.