Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Sebastian Fischer „A CSU-duó fél az 50 százalék mínusz X-től” című cikkében elemzi a hó végén küszöbön álló bajor tartományi választások esélyeit. Horst Seehofer – szövetségi mezőgazdasági miniszter és CSU-alelnök – úgy fogalmazott, hogy aligha lehetett párttársai és a miniszterelnök elleni kritikáját nem kihallani. „Véleményem szerint, ha Günther Beckstein eléri az 52,x százalékot, akkor van saját legitimációja” – fogalmazott egy lapban. A legfrissebb közvéleménykutatások szerint a keresztényszocialisták csak 49 százalékon állnak. Ez ugyan elég lenne az abszolút többség megtartásához, de eltűnne a mágikus ötös az első számjegyből.
A néppártok hanyatlása, a hagyományos miliők felbomlása, a növekvő individualizálódás ellenére, a CSU az elmúlt évtizedekben eredményes volt. Régebb óta kormányozza Bajorországot, mint Castro Kubát. A CSU szeptember 28-án a mítoszért harcol, mindent vagy semmit játszik. Erwin Huber pártelnök és Günther Beckstein tudja ezt. Hetek óta járják kampánybuszukkal a tartományt. Majd 200 rendezvényt szerveztek, tízezer kilométert utaztak, a hangjuk sem a régi. A részvételnek magasabbnak kell lennie, mint a 2003-as soványka 57,1 százalék, hogy a polgári versenytársak, az FDP és a független Szabad Választók elbukjanak az ötszázalékos bejutási küszöbben. „Nincs B terv a fiókban” – nyilatkozta a pártelnök. Egyes korábbi spekulációk szerint az 50 százalékos cél nem túl drámai elvétése esetén Erwin Huber helyet cserélne riválisával Seehoferrel. Beckstein azonban a helyén maradhatna.
Der Standard (derStandard.at)
A baloldali-liberális osztrák napilap „A nagy uniós tagállamok recesszióba csúsznak” címmel elemzi a nagyobb uniós gazdaságok, Németország, Nagy-Britannia, Spanyolország növekvő nehézségeit. A brüsszeli bizottság tavasszal még kétszázalékos növekedést jelzett a 27 tagállam átlagában, ezt mára 1,4 százalékra leszállította. Az euróövezetben már csak 1,3 százalékos növekedéssel számol. Németországban, Nagy-Britanniában, Spanyolországban az idén egymást követő két negyedévben zsugorodni fog a gazdaság – aminek következtében már recessziónak lehet nevezni helyzetüket. Franciaország és Olaszország is csak hajszállal kerüli el a gazdasági zsugorodást. Az uniós időközi jelentés a német, francia, brit, olasz, spanyol, holland és lengyel gazdaságok adatait veszi figyelembe. Ezek az országok adják az unió gazdasági termelésének 80 százalékát.
A gazdaság lassulásának elsődleges oka mindenekelőtt a magánfogyasztás csökkenése. A magas energiaárak csökkentették a polgárok vásárlóerejét, ráadásul elbizonytalanította őket, ezért növekedtek a megtakarításaik. A helyzetet tovább bonyolítja a pénzpiaci válság. A bizottság abból indul ki, hogy a harmadik negyedévben elértük a fordulópontot. A magas energia- és élelmiszerárak csökkenni fognak. Az euróövezetben a jelenlegi 3,9 százalékos értékek a harmadik negyedévben 3,4 százalékra csökkennek. A teljes 2008-as évre 3,8 százalékos inflációval számolnak. Ezen „sajnos igen rossz hírek közepette” fontos, hogy a tagállamok kitartsanak a fegyelmezett költségvetés mellett, hogy így teremtsék meg a jövendő növekedés gazdasági feltételeit.