Drámai mértékű nemzetfogyást jelez a Tárki

Akár 12 százalékkal is csökkenhet a magyar társadalom lélekszáma 2050-re, ám vannak ennél pesszimistább jóslatok is. A bajt tetézi, hogy Magyarországnak vezető helye van az EU-ban a rákos elhalálozások tekintetében. A pénteken ismertetett Tárki-jelentésben többek közt az áll: akár négy év eltérés is lehetséges a születéskor várható élettartam között aszerint, hogy Budapesten vagy a vidéki Magyarországon születik az ember.

MNO
2008. 09. 19. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan 12 százalékkal csökken Magyarország népessége 2050-ig – derült ki a Tárki és az UniCredit Bank Európai társadalmi jelentés című tanulmánykötetéből, amelynek demográfiai folyamatokról szóló fejezetéről pénteken tartottak műhelybeszélgetést Budapesten. Gábos András, a fejezet egyik szerzője elmondta: ez a 12 százalékos csökkenés az Eurostat előrejelzése, ennél azonban vannak pesszimistább várakozások is. A termékenységi tendenciákat elemezve kifejtette: Európa északi részén a legmagasabb a termékenység, a legalacsonyabb pedig Kelet-Európában, azonban a következő évtizedekben várhatóan csökkennek az egyes régiók közötti különbségek.

A jelentés kitér a halandóság kérdésére is, és megállapítja: Magyarország a születéskor várható életkort figyelembe véve a Balti-államok mellett a legrosszabb helyzetű ország Európában. 2050-re a magyar férfiak születéskor várható életkorát 78 évre, míg például a szomszédos Ausztriában élőkét 84 évre prognosztizálja. Az e témához fűződő egészségpolitikai kihívásokról Jávor András, a Tárki-egészségközpont vezetője elmondta, a születéskor várható élettartamot illetően Magyarországon drámai eltérés van attól függően, hogy mekkora a település nagysága. A kis falvak és Budapest között akár négy év is lehet a különbség a főváros javára – jegyezte meg. Hozzátette: Magyarország az Európai Unióban a legelső a százezer lakosra jutó rákhalálozásban – jóval meghaladva a 2004-ben velünk együtt csatlakozott országok átlagát is.

Köztudott: korábban Bogár László az MNO-nak már elmondta (a folyamatokat grafikonokkal illusztráltuk), hogy rendkívül drámaiak a magyar társadalom egészségügyi, demográfiai, illetve halálozási mutatói. A közgazdászprofesszor a magyar társadalom lefosztásáról más aspektusban is beszélt lapunknak.

Változó a migráció természete

Az Európai társadalmi jelentés számot ad a vándorlásról is. Becsléseik szerint az EU teljes népességén belül 2005-ben 8,3 százalékot tett ki a bevándorlók aránya, ami körülbelül 40 millió embert jelent. Magyarországon – teszik hozzá a készítők – ugyanezen évben mintegy 316 ezer migráns élt, túlnyomórészt magyar nemzetiségűek. A témával kapcsolatban Sik Endre, a Tárki vezető kutatója megjegyezte: a migráció, a vándorlás természete egyre inkább változó, és ma már egyre kevésbé jelenti csupán azt, hogy valaki az egyik országból a másikba vándorol.

Gábos András a felvázolt demográfiai folyamatok társadalmi következményei között említette például a népességszám csökkenését, az idősek létszámának drámai megugrását. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a bevándorlás – a feltételezések szerint – fékezheti a népesség öregedésének folyamatát. A háztartásszerkezet változásait érintve kifejtette, hogy – csakúgy, mint az EU-ban – Magyarországon is egyre nő az egyszemélyes háztartások aránya, a gyermekeseké pedig csökken. A Tárki és az UniCredit Bank 2008-as Európai társadalmi jelentésének egyik újdonsága, hogy az EU országainak lakosságát mint egységes társadalmat mutatja be. A demográfiai folyamatokon túl tárgyalja többi közt a munkaerőpiac helyzetét, a jövedelmek eloszlását és a lakáskörülményeket is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.