Mary McAleese személyében először jár ír államfő Bukarestben 1989 után. A Traian Basescuval folytatott megbeszélést követően kifejtette: Románia és Írország az Európai Unió (EU) tagja, fontos tehát az együttműködés, a tapasztalatcsere. McAlesse értékelte Bukarest mértéktartó álláspontját az írek döntését illetően, miszerint visszautasítják a lisszaboni szerződést. „Remélem, ez a látogatás a kétoldalú kapcsolatok megélénküléséhez vezet, ami mind gazdasági, mind kulturális téren kamatozhat majd” – hangoztatta az elnök asszony.
Ha Bukarest tisztelettudóan nem is kommentálja az ír népszavazás eredményét, Brüsszelben annál nagyobb hullámokat ver az a sajtóértesülés, miszerint az Egyesült Államok állhatott az írországi elutasítás mögött. Az elmúlt héten az ír sajtó arról írt, hogy az EU reformja elleni ír kampányt áttételesen a Pentagon, illetve a CIA finanszírozta. Az amerikai beavatkozás oka az lett volna, hogy Európa „ne legyen túl erős”. A lisszaboni szerződés ugyanis jelentős mértékben „áramvonalasítaná”az unió döntéshozatali mechanizmusát.
Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke egyetértett azzal, hogy „teljes átláthatóságra” van szükség az ügyben. Emlékeztetett arra, hogy a nem-kampányt finanszírozó, Libertas nevű szervezet képviselője, Declan Ganley üzletember korábban azt állította: a támogatások kis összegűek voltak, és egyszerű polgároktól érkeztek. Most viszont beismerte, hogy szervezete 200 ezer eurót kapott magánforrásokból, valamint elismerte azt is, hogy a Pentagonnal katonai megbízásokról szóló, 200 millió dolláros nagyságrendű szerződéseket kötött.
(szabadsag.ro)
Magyar lehet a tizenöt éve partra sodródott holttest
