Először jár ír államfő Bukarestben 1989 után

Bukarest tiszteletben tartja Írország döntését a lisszaboni szerződés visszautasításáról – jelentette ki Traian Basescu, aki ír kollgéját, Mary McAleese-t fogadta kedden. Az államfő felvetette: Dublinnak támogatnia kellene, hogy az EU következő bővítése alkalmával Moldova Köztársaság is szerepeljen a csatlakozásra meghívott országok között. Mary McAleese szerdán Kolozsvárra érkezik, ahol egyetemi tanárokkal, diákokkal, városvezetőkkel találkozik. Az ír elnök asszonyt a Babes–Bolyai Tudományegyetem díszdoktorrá avatja.

MNO
2008. 09. 24. 9:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mary McAleese személyében először jár ír államfő Bukarestben 1989 után. A Traian Basescuval folytatott megbeszélést követően kifejtette: Románia és Írország az Európai Unió (EU) tagja, fontos tehát az együttműködés, a tapasztalatcsere. McAlesse értékelte Bukarest mértéktartó álláspontját az írek döntését illetően, miszerint visszautasítják a lisszaboni szerződést. „Remélem, ez a látogatás a kétoldalú kapcsolatok megélénküléséhez vezet, ami mind gazdasági, mind kulturális téren kamatozhat majd” – hangoztatta az elnök asszony.

Ha Bukarest tisztelettudóan nem is kommentálja az ír népszavazás eredményét, Brüsszelben annál nagyobb hullámokat ver az a sajtóértesülés, miszerint az Egyesült Államok állhatott az írországi elutasítás mögött. Az elmúlt héten az ír sajtó arról írt, hogy az EU reformja elleni ír kampányt áttételesen a Pentagon, illetve a CIA finanszírozta. Az amerikai beavatkozás oka az lett volna, hogy Európa „ne legyen túl erős”. A lisszaboni szerződés ugyanis jelentős mértékben „áramvonalasítaná”az unió döntéshozatali mechanizmusát.

Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke egyetértett azzal, hogy „teljes átláthatóságra” van szükség az ügyben. Emlékeztetett arra, hogy a nem-kampányt finanszírozó, Libertas nevű szervezet képviselője, Declan Ganley üzletember korábban azt állította: a támogatások kis összegűek voltak, és egyszerű polgároktól érkeztek. Most viszont beismerte, hogy szervezete 200 ezer eurót kapott magánforrásokból, valamint elismerte azt is, hogy a Pentagonnal katonai megbízásokról szóló, 200 millió dolláros nagyságrendű szerződéseket kötött.

(szabadsag.ro)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.