Mivel Stapleton 18 éves kora után ismerkedett meg a dzsesszel, amit egészen hamar profi módon kezdett művelni, nem volt arra ideje, hogy a dzsessz hagyományai teljes hatást gyakoroljanak rá. Így sikerült Stapletonnak megóvnia eredetiségét. „Nagyon nehéz volt a klasszikus zenei hátteremmel átállni a dzsesszre, új harmóniákkal kellett megismerkednem, az elején kihívás volt a klasszikus zene és a dzsessz között egyensúlyozni, így fel kellett adnom valamelyiket, mégpedig a klasszikus zenét” – mondja a zenész.
A szokásos kvintett felállás ellenére Stapleton rendbontóan veti fel a témákat és osztja ki a szerepeket. A The Guardian elmondása szerint Stapleton „az Egyesült Királyság igazi dzsesszrevelációja”. Mit is jelent ez? „Egyszerűen azt, hogy nem játszom sztenderdeket, hanem saját magamat adom, mindig a saját, komponált nótáimat adom elő” – mondta Stapleton az MNO-nak.
Tim Dickson, Stapleton menedzsere és üzleti partnere szerint az Egyesült Királyság tele van zongoratriókkal, női énekesekkel, akik sztenderdeket és mások zenéit játsszák, Stapleton ebben különbözik tőlük. „Dave friss és üde” – jelentette ki Dickson. Stapleton a csatár szerepét játssza, aki olykor meglepetést okoz a hallgatóinak. „Nem tudtam a klasszikus zenét teljesen kitörölni az életemből, továbbra is játszom ilyesmit a saját magam szórakoztatására, de azért a dzsesszkompozícióimba is beleivódik, főként az intróimba” – állította Stapleton.
A zenész és társai szavaiból az a meghökkentő tény derült ki, hogy a dzsesszzenészeknek nehéz a megélhetése Angliában. „Nagyon nehéz fellépni, körülbelül két fellépésünk van egy hónapban, tanítanunk kell, hogy megéljünk. Létrehoztunk Timmel egy lemezkiadó céget is, hogy kedves dzsesszzenész barátainknak és jó zenészeknek lehetőséget nyújtsunk” – hangsúlyozta Dave.
Dave Stapleton kvintettje nagy név, Stapleton a dzsesszélet egyik fő mozgatóerejének számít, szomorúnak tartják, hogy szülőhazájukban nem tudnak teljesen kiteljesedni. „Az angolok, mint minden más kapitalista ország közönsége, a popzenét imádják, nincs igényük a dzsesszre, ez a koncertjeinken is megmutatkozik, ötven év feletti a közönség többsége, ezzel szemben itt, Kelet-Európában pont az ellenkezőjét látjuk. Pezsegnek a fiatalok és imádják a dzsesszt, ezt nagyon élvezzük, mert nem ehhez vagyunk hozzászokva. Itt öröm zenélni, s ezért minél többször vissza szeretnénk jönni” – mondta a zenész.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
