A jövő évi, az Országgyűléshez pénteken benyújtandó adóváltoztatások tervezete nyomán összességében 205 milliárd forinttal csökken az adóterhelés, ennek harmada a lakosságnál, kétharmada a vállalkozásoknál jelentkezik – közölte Veres János pénzügyminiszter pénteken a kormányszóvivői tájékoztatón.
Veres néhány napja még úgy látta: a jövő évi adó- és járuléktörvények tervezete szerint összesen 145 milliárd forint tehercsökkenés valósulhat meg, amelyből 100 milliárddal a vállalkozók, 45 milliárd forinttal a lakosság részesedik – legalábbis ezt mondta a pénzügyminiszter kedden az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) plenáris ülésén.
Mindkét szám eltér a Gyurcsány Ferenc által ígért 300 milliárdos tehercsökkenéstől, amelyet az MSZP elnöke a Megegyezés címet viselő írásban tett közzé: „Három-négy év alatt, évente átlagosan 300 milliárd forintos adócsökkentési lépésekkel viszont végigjárható az út, feltéve, hogy az adócsökkentésért cserébe valóban elindul a kifehéredés. Az első, 2009-től bevezetett lépés is nagyjából ekkora adócsökkentést jelenthet” – áll az említett írásban. Gyurcsány azóta ezt többször is elismételte.
Ugyan a gyurcsányi esszében – ő maga nevezte így programadó írását, amely az egyik napilapban fizetett hirdetésként jelent meg – nem kötötte az érdeklődők orrára, később Gyurcsány azt is elárulta, hogy az adó- és járulékcsökkentés fedezetét, vagyis annak egy részét adó- és járulékemelésből szedné be a kormány. Gyurcsány ötlete szerint az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adója nőne tíz százalékkal, háromszorosára emelkedne a rehabilitációs járulék, lényegében nem lehetne cégautókra költséget elszámolni, s a természetbeni juttatásokat – ilyen például az étkezési és üdülési utalvány – 11 százalékos egészségügyi hozzájárulással terhelnék.
Ez utóbbi ötlet máris megbukni látszik. Veres pénteki bejelentése szerint a kormány döntése óta lezajlott egyeztetések eredményeképpen a munkáltatók által fizetendő természetbeni juttatások tervezett 11 százalékos adója nem került be a tervezetbe. A másik változás a pénzügyminiszter szerint, hogy 2009. április 1-je után a munkáltatók által fizetendő járulék négy százalékkal csökken a korábban tervezett öt százalék helyett. A pénzügyminiszter leszögezte: a módosított adótörvény-javaslat nyomán nem módosulhat a konvergenciaprogramban rögzített jövő évi, GDP-arányosan 3,2 százalékos államháztartási hiánycél.