Lassan semmi sem marad Gyurcsány „megegyezéséből”

Újabb számot – most éppen 205 milliárdot – közölt Veres János arra vonatkozóan, mennyivel csökkenhet jövőre az adóterhelés. Mint ismert, Gyurcsány Ferenc Megegyezés című „esszéjében” 300 milliárdra tett ígéretet, néhány napja pedig a pénzügyminiszter még csak 145 milliárd forint tehercsökkenésre látott lehetőséget. Veres mostani bejelentéséből kiderült: megbukott Gyurcsány azon elképzelése is, hogy megadóztassák az eddig adómentes természetbeni juttatásokat.

MNO
2008. 09. 19. 12:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő évi, az Országgyűléshez pénteken benyújtandó adóváltoztatások tervezete nyomán összességében 205 milliárd forinttal csökken az adóterhelés, ennek harmada a lakosságnál, kétharmada a vállalkozásoknál jelentkezik – közölte Veres János pénzügyminiszter pénteken a kormányszóvivői tájékoztatón.

Veres néhány napja még úgy látta: a jövő évi adó- és járuléktörvények tervezete szerint összesen 145 milliárd forint tehercsökkenés valósulhat meg, amelyből 100 milliárddal a vállalkozók, 45 milliárd forinttal a lakosság részesedik – legalábbis ezt mondta a pénzügyminiszter kedden az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) plenáris ülésén.

Mindkét szám eltér a Gyurcsány Ferenc által ígért 300 milliárdos tehercsökkenéstől, amelyet az MSZP elnöke a Megegyezés címet viselő írásban tett közzé: „Három-négy év alatt, évente átlagosan 300 milliárd forintos adócsökkentési lépésekkel viszont végigjárható az út, feltéve, hogy az adócsökkentésért cserébe valóban elindul a kifehéredés. Az első, 2009-től bevezetett lépés is nagyjából ekkora adócsökkentést jelenthet” – áll az említett írásban. Gyurcsány azóta ezt többször is elismételte.

Ugyan a gyurcsányi esszében – ő maga nevezte így programadó írását, amely az egyik napilapban fizetett hirdetésként jelent meg – nem kötötte az érdeklődők orrára, később Gyurcsány azt is elárulta, hogy az adó- és járulékcsökkentés fedezetét, vagyis annak egy részét adó- és járulékemelésből szedné be a kormány. Gyurcsány ötlete szerint az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adója nőne tíz százalékkal, háromszorosára emelkedne a rehabilitációs járulék, lényegében nem lehetne cégautókra költséget elszámolni, s a természetbeni juttatásokat – ilyen például az étkezési és üdülési utalvány – 11 százalékos egészségügyi hozzájárulással terhelnék.

Ez utóbbi ötlet máris megbukni látszik. Veres pénteki bejelentése szerint a kormány döntése óta lezajlott egyeztetések eredményeképpen a munkáltatók által fizetendő természetbeni juttatások tervezett 11 százalékos adója nem került be a tervezetbe. A másik változás a pénzügyminiszter szerint, hogy 2009. április 1-je után a munkáltatók által fizetendő járulék négy százalékkal csökken a korábban tervezett öt százalék helyett. A pénzügyminiszter leszögezte: a módosított adótörvény-javaslat nyomán nem módosulhat a konvergenciaprogramban rögzített jövő évi, GDP-arányosan 3,2 százalékos államháztartási hiánycél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.