Szeptember első fele rendkívül meleg volt; a déli országrészben a napi középhőmérséklet a 27 fokot is elérte, ezért hőségriadót is el kellett rendelni. Volt, ahol 36 foknál is melegebb volt, egy hét múlva pedig a napi legmagasabb hőmérséklet már csak 10 Celsius fok körül volt – emlékeztetett a meteorológus. A szeptember 6-ai országos melegrekord meg is dőlt, Szegeden 36,7 fokot mértek. Kilenc nappal később viszont a szeptember 15-ei országos hidegrekord dőlt meg, akkor Sopronban 8,6 fokot mértek.
Ekkora mértékű lehűlés nagyon ritkán fordul elő ilyen rövid időszakon belül, de nem egyedi dolog – mondta Nadrai Attila, hozzátéve: más hónapokban is előfordulhat ekkora különbség, de inkább a tavaszi és őszi időszakokra jellemző. A hónap eleji hőség okaként a meteorológus a levegő tehetetlenségét nevezte meg, amely miatt lassan hűl le a levegő.
„Ha délről jön felfelé egy nagyon meleg hullám, az júliusi hőmérsékletet tud okozni” – mondta, ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy emiatt egy hideg léghullám pedig erős lehűlést okozhat. A szeptemberi hideg időjárás egy ciklon miatt alakult ki, amelyet az Északi sarkról elindult hideg léghullám generált a mediterrán térségben. Ez később keletre húzódott. Az ilyen keleti ciklonok a megfigyelések szerint akár hetekig is éreztetik hatásukat – tette hozzá Nadrai Attila.
Ez az ingadozás még nem tekinthető az éghajlatváltozás, a globális felmelegedés egyértelmű jelének – szögezte le a meteorológus. A nagyon meleg, majd a szokatlan hideg végül ki fog adni egy átlagos vagy az átlagosnál csak kicsivel alacsonyabb szeptemberi középhőmérsékletet – tette hozzá. Az elkövetkezendő napok időjárásáról szólva Nadrai Attila elmondta, hogy hétfőig melegszik a levegő, a hétvégén már kellemes, 20 fok körüli hőmérsékletre számíthatunk, majd ismét gyengül a nappali felmelegedés, észak-keletről beszivárog majd a hideg levegő.
(MTI)
Talán már Magyar Péternek is kínos – hallgat a Tisza Párt agrárszakértőjük botrányai ügyében
