Simor András: A válság hatására drágulni fog a hitelezés

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint fontos lenne, ha Magyarország további jelzéseket adna a világnak, hogy a korábbi időszakhoz képest kevésbé kockázatos a befektetők számára. A jegybank elnöke ezt a közszolgálati televízió vasárnap esti műsorában mondta.• Simor: A válságnak nem lesz jelentős hatása Magyarországon

MNO
2008. 09. 22. 6:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Simor András szerint ezért minél előbb el kellene fogadni a közpénzügyi törvényt. Úgy fogalmazott: „le kéne porolni a parlament előtt fekvő közpénzügyi törvényjavaslatot, és azt minél előbb el kellene fogadnia a parlamentnek”. Véleménye szerint a közpénzügyi törvényjavaslatban szereplő módosítások a jövőben hosszú távon biztosítanák a fegyelmezett költségvetési gazdálkodást, amely tovább erősítené a bizalmat az ország iránt a külföldi befektetők körében.

Simor András szerint a világméretekben is kibontakozó jelzálogpiaci válságnak csak közvetett hatásai vannak Magyarországon, a magyar bankrendszer stabil. A jelzálogpiaci válság azonban kétségtelenül megdrágítja a hitelintézetek forrásainak költségét, amely áttételesen a magyar bankok számára azzal jár, hogy a hitelintézetek is megemelik hiteleik kamatait, azaz drágul a hitelezés.

A jegybankelnök szerint a bankrendszer átláthatóságát azonban növelni kellene, ennek érdekében be kellene vezetni a teljes listás lakossági hitelnyilvántartást, azaz közismertebb nevén a pozitív adóslistát. Ez végső soron könnyebbé tenné a bankok működését, olcsóbbá tenné hosszabb távon a hitelezést. Ebben a listában, ha az érintett hitelfelvevők hozzájárulnának, a bankrendszer jó adósai szerepelnének.

A műsorban Felcsuti Péter, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke aláhúzta: a magyar bankok pozíciói erősek, tőkehelyzetük stabil, és a jegybank féléves adatai is azt bizonyítják, hogy a bankrendszer meghatározó tagjai nyereségesek voltak. A bankrendszer megfelelően tudja kezelni kockázatait. Sőt a szakember szerint ha a maihoz képest háromszor olyan rossz lenne a lakosságnak nyújtott lakáshitel-portfólió, mint amivel a bankok jelenleg rendelkeznek, a pénzintézetek még mindig nyereségesek maradnának. Ezt a bankszövetség elnöke egy közelmúltban végzett felmérés alapján mondta.

Simor András a jelzálogpiaci válság kapcsán megjegyezte: „a sebek felszakadásán már túl vagyunk, látjuk a veszteségeket”. Szavai szerint az ingatlanpiaci válság egyesült államokbeli kibontakozásához nagyban hozzájárult az, hogy a korábbi években egyfajta ingatlanpiaci buborék alakult ki, az ingatlanok túlértékeltek voltak az Egyesült Államokban.

Felcsuti Péter ehhez hozzátette: Magyarország számára kedvező az, hogy nincs túlértékelve a magyar ingatlanpiac, a lakáshiteleket felvevők döntő többsége jól fizet, a bankok megfelelően kezelik ezt a hitelportfóliót.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.