Nem tart kizártnak egy pilótasztrájkot a Magyar Közforgalmi Pilóták Egyesülete (Hunalpa) ügyvivői testületének tagja a Malévnél. Ferenczi Zsolt kedden közölte: a napokban kezdődött csoportos létszámleépítés elleni tiltakozásul esetleg munkabeszüntetést tartanak az érintettek.
A Hunalpa kedden tudatta, hogy a légitársaság 300 pilótája közül hétfőn mintegy 100 kapta meg a felmondólevelét.
A szakszervezet „maximális jóindulattal állt a kérdéshez” – fogalmazott Ferenczi. Elmondta: az érdekvédelmi szervezet az ilyenkor szokásos egyeztető fórumokon mindent megtett annak érdekében, hogy az esetleges létszámcsökkentésből adódó nehézségeket áthidalják. Ferenczi Zsolt megkérdőjelezte a társaság menedzsmentjének szakértelmét, illetve túlzottnak nevezte annak létszámát. Szerinte a takarékossági intézkedések ésszerűtlenek, és nem érzékelhető, hogy milyen koncepció alapján működtetik a társaságot.
Nincs korkedvezményes nyugdíj
A pilóta kifogásolta, hogy idősebb kollégái nem tudnak korkedvezményes nyugdíjba menni, mivel tudomása szerint ehhez nincs meg az anyagi fedezet. Attól a szakszervezeti tisztségviselő nem tart, hogy az elbocsátott pilóták nem tudnak elhelyezkedni. Szerinte a világ légi közlekedése jelenleg ugyan kisebb hullámvölgyben van, de Kínában és a Közel-Keleten keresik a polgári repülőgép-vezetőket. Ferenczi Zsolt ugyanakkor jelezte: nem értik, miért a magyar szakembereket bocsátják el, amikor a légitársaságnál román és moldovai pilóták is dolgoznak.
Járatokat állítanak le, több száz fős elbocsátás
A Malév közölte: pénteken kezdődött meg az úgynevezett értesítő levelek átadása az érintett munkavállalóknak, köztük 78 pilótának. Közülük 31-en évek óta fizetés nélküli szabadság keretében külföldi légitársaságoknál repülnek. Ez azt jelenti, hogy a felmondás a Malévnél jelenleg szolgáló pilóták közül kevesebb mint ötvenet érintett, közülük 34 szolgált a most megszüntetett hosszú távú járatokon – tudatta a vállalat. A Malév keddi tájékoztatása szerint a pilóták számának csökkentése része a cég középtávú stratégiai programjának, amelyet a szakszervezetek is ismernek.
A vállalat szerint az idén kialakult helyzet számos nagy múltú légitársaság bezárásához, több ezer dolgozó elbocsátásához vezetett eddig a világban. A társaság közölte: a stratégia részeként leállítják a folyamatosan veszteséget termelő hosszú távú járatokat, erőforrásaikat pedig Európára összpontosítják. A Malév a flottáját is átalakítja, költséghatékony, lényegesen alacsonyabb fogyasztású gépeket állít forgalomba.
A szeptember 19-én megszületett döntés értelmében a bejelentett 400 dolgozó helyett 307 aktív és jelenleg is jogi állományban lévő dolgozó elbocsátására kerülhet sor – hangsúlyozta a légitársaság közleménye.
(MTI)
Durva ellentmondásba keveredett Majka, miután aláírta a petíciót
