Ez a bejelentés véget vetett azoknak a spekulációknak, amelyek az utóbbi napokban terjedtek el a médiában, miszerint a lehetséges új tulajdonosok között a német Deutche Börse, a skandináv OMX és a varsói tőzsde neve merült fel. A tranzakció részleteit nem hozták nyilvánosságra. A prágai lapok szerint korábban a legnagyobb összeget – 5 milliárd korona ( 1 korona=10,7 forint) – a varsói tőzsde ígérte a cseheknek.
Cseh szakértők becslései szerint várható, hogy a prágai tőzsde ára felment hat milliárd koronára. „Nagy öröm számunkra, hogy ilyen jelentős és neves régióbeli partnerre leltünk. Bízunk abban, hogy a bécsi tőzsdével megkötendő partnerség elősegíti a cseh tőkepiacok expanzióját” – mondta újságíróknak Jan Klenor, a Patria Finance vezérigazgatója, amely a prágai értéktőzsde legnagyobb részvényese. Nem megerősített értesülések szerint a Patria Fiance csoporton kívül a Tiger Holding, a Komercní Banka és a CSOB Bank adta el részvényeit. Ezek együttesen a prágai tőzsde 50,01 százalékos részvénycsomagját tartják a kezükben.
Elemzők első nyilatkozatai szerint a bécsi tőzsde mellett valószínűleg a földrajzi közelségen kívül a jó név és természetesen a felkínált összeg döntött. „Rövid távon az tranzakciónak nem lesz semmiféle hatása a prágai tőzsde forgalmára. Hosszú távon kedvező hatással számolunk” – jelentette ki Petr Koblic, a prágai értéktőzsde főnöke. Koblic arra számít, hogy a jövőben a prágai tőzsde egy erősebb csoport tagjává válhat. „A prágai tőzsde jelentős partner lesz, s mint olyan, komoly mértékben megerősíti a jelenlegi Budapest-Ljubljana-Bécs tengelyt” – nyilatkozta cseh újságíróknak Michael Buhl, a bécsi tőzsde ügyvezető igazgatója. A bécsi tőzsde kezében van a budapesti és a ljubljanai értéktőzsde többségi részvénycsomagja. Ugyanakkor vagyonrészesedés nélkül szorosan együttműködik a Bukarestben, Szarajevóban és Banja Lukában működő tőzsdékkel.
(MTI)

Fordulat jön az időjárásban – mutatjuk!