Handelsblatt (handelsblatt.com)
A német gazdasági napilapban Reinhold Vetter Magyarország: Európa konjunkturális féklámpája című cikkében ismerteti az ország lesújtó gazdasági kilátásait. Magyarország számára a lesújtó gazdasági jelentések egyhangúlag érkeznek a Nemzetközi Valutaalaptól (IWF) a külföldi és belföldi kutatóintézetektől. 2007-ben Magyarország 1,3 százalékos gazdasági növekedésével a legrosszabb volt Európában – számol be a Handelsblatt. A kormányválság miatt a 2008-as várakozásokat szintén komoly fenntartásokkal kezelik a szakértők: „Tekintettel a politikai kockázatokra, a befektetők bizalma csökken és ez jelentős kockázat jelent a növekedésre” – fogalmaz Richter Sándor, a Bécsi Nemzetközi Összehasonlítások Intézetének Magyarország szakértője. Mindeddig a magyar gazdaságkutató intézetek pl. a Kopint-Tárki abból indul ki, hogy legalább is a termelőeszköz-befektetések, mint pl. az ipari berendezések korszerűsítése ebben az esztendőben is nyolc-tíz százalékkal növekedhet. Ennek oka a növekvő exportipar, mely a nehéz időkben növekedési motornak bizonyult. Néhány iparág az EU támogatásokban is bízhat – állítja a lap.
A növekedést nehezíti a gyenge magánfogyasztás – mindenekelőtt az a tény, hogy az állam majdnem teljesen leállította a költségvetési beruházásokat. Amennyiben Magyarország a jövőben kevésbé reformbarát lesz, ez negatív következményekkel járhat az ország hírneve, mint befektetési telephely számára. Már a tavalyi esztendőben is csökkentek a közvetlen tőkebefektetések, miközben a többi uniós tagállam, mint Csehország, a Balti-államok, vagy Románia és Bulgária növekedést tudott felmutatni e területen – olvasható a cikkben. Ezért az ország gazdasági jövője erősen függ a magyarországi politikai történésektől. A liberálisok kormányból történt kivonulása óta Gyurcsány, már csak egy kisebbségi kormányt irányít, mely alig cselekvőképes. A 2009-es költségvetést csak akkor tudja keresztülerőltetni, ha a liberálisok szintén támogatni fogják – ami ma még bizonytalan. Ugyanez érvényes a Gyurcsány által tervezett adóreformra is, ami főként a gazdaságnak lenne jó. Egy előre hozott választásokat követően megalakuló Orbán Viktor volt miniszterelnök által vezetett jobboldali kormány sem lenne önmagában még garancia egy növekedést támogató gazdaságpolitikára – véli a cikk írója.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap Steinbrück egy „B tervről” beszél című cikkében a szövetségi kormány válságkezelési elképzeléseit ismerteti. A Hypo Real Estate újabb mentőcsomagjáról történt megállapodást követően a szövetségi kormány átfogó megoldást keres a pénzügyi válságra. „Tudatában vagyunk annak, hogy egyedi megoldásokkal már nem megyünk semmire” – nyilatkozta Peer Steinbrück (SPD) szövetségi pénzügyminiszter hétfőn Berlinben.
A szövetségi kormány rendelkezik „egy B tervel a fiókban”. Nyilatkozni e tervről még nem tud – fogalmazott Steinbrück. A berlini pénzügyminiszter azonban elutasította az európai mentőalap tervét. A szövetségi kormány nem kíván összeurópai megoldást, mert „mi kívánjuk meghatározni az eljárást, nem kívánunk függésben maradni” – indokolta Steinbrück. A megoldás egy országos biztonsági alap létrehozása, fogalmazott a miniszter a közszolgálati rádióban. Steinbrück egyúttal elképzelhetetlennek nevezte, hogy továbbra is együttműködjenek a bank jelenlegi menedzsmentjével.
Hasonló álláspontot képvisel Otto Fricke (FDP), a Bundestag költségvetési bizottságának elnöke. Georg Funke, a Hypo Real Estate vezére, bankárkörökben elterjedt híresztelések szerint a napokban bejelenti a lemondását. A konszern pénzügyi problémái miatt bírálatok tárgyává vált menedzser, miután a bank megmentésének minden részletét kidolgozták, minden valószínűség szerint el fogja hagyni a vállalkozást, nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek a helyzetet ismerő két informátora. Kurz Viermetz a felügyelőbizottság elnökénwk pozíciója szintén tarthatatlan és rövid időn belül távozhat hivatalából.
Steinbrück tájékoztatása szerint a Hypo Real Estate most módosított, 15 milliárd euróval felemelt mentőcsomagját értékpapírok kölcsönadásával kívánják finanszírozni, ezt a módszert a jegybankok eddig nem kívánták elfogadni. Az Európai Központi Bank (EZB) késznek mutatkozik, hogy ezen módon biztosítsa a mentőcsomaghoz szükséges likviditást – fogalmazott Steinbrück hétfőn újságírók előtt, Berlinben. Ugyanakkor senki sem tudja megmondani, hogy mekkora hozadéka lehet ennek az akciónak. A pénzügyminiszter tájékoztatása szerint a HRE megmentése érdekében egy önálló társaságot kell alapítani. Ebben az irányító az önálló társaságban a politika is képviseltetné magát.
Jordán Tamás elmondta, mit gondol arról, hogy Magyar Péter őt is megsértette