Thomas Steg, a német kormány szóvivője szerdai szokásos berlini sajtóértekezletén fejtette ki, hogy szombatot jelölték ki előzetesen a tanácskozás idejéül. A négy érintett uniós vezető mellett a megbeszélésen részt vesz majd Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke és Jean-Claude Juncker, az Eurocsoport elnöke is. Nicolas Sarkozy francia államfő javasolta, hogy a négyek néhány nappal a Hetek csoportjának október 10-i, Washingtonban tervezett értekezlete előtt jöjjenek össze, és mintegy készítsék elő a Heteknek a pénzügyi válságról folytatandó megbeszélését.
Nem csak a bankok likviditása növelésével kapcsolatos problémáról van szó, hanem a bizalom növelésének kérdéséről – mondta Barrosso sajtóértekezletén. Barrosso szerint az Európai Unió tagországainak, az unió Bizottságának, az Európai Központi Banknak és a nemzeti pénzügyi szabályozó hatóságoknak „összehangolt akciójára” van szükség. „Csak valamennyi érdekelt fél koordinált akciója állíthatja vissza a rendet a piacokon” – hangsúlyozta.
A most javasolt új szabályok értelmében a bankok egy ügyfélnek sem nyújthatnak majd hitelt egy bizonyos értékhatárt meghaladóan, míg a nemzeti felügyeleti hatóságok jobb belátást fognak kapni a bankcsoportok határokon átnyúló tevékenységeibe. A javaslatot az Európai Parlament és az uniós tagországok szakminisztereinek tanácsa is megvitatja, mielőtt életbe léphet. A belső piacért és a szolgáltatásokért felelős biztos, Charlie McCreevy szerint „az új szabályok alapvetően meg fogják erősíteni az uniós bankok felügyeleti kereteit és a pénzügyi rendszert”. Úgy vélte, ezekkel „ésszerű és arányos” választ adhat az EU a jelenlegi pénzügyi zavarokra.
A bankok az új előírások szerint egy ügyfélnek sem nyújthatnak majd hitelt egy bizonyos értékhatárt meghaladóan. Ennek eredményeként a bankközi piacon a bankok egy bizonyos értékhatáron túl nem lesznek képesek más pénzintézetek felé hitelezni vagy pénzt elhelyezni, és a hitelfelvevő bankokat is valódi korlátok közé szorítják a tekintetben, hogy kitől és mennyi hitelt vesznek fel. A bizottsági elképzelések szerint egyértelmű, uniós szintű kritériumokat határoznak meg annak megállapítására, hogy a saját és az idegen tőke jegyeit egyaránt viselő, úgynevezett hibrid tőke beszámítható-e a bank szavatoló tőkéjébe – ugyanis ez utóbbinak az összege határozza meg, hogy a bank mennyi hitelt nyújthat. A több uniós tagállamban is tevékenykedő bankcsoportok likviditási kockázatkezelését – azaz ügyleteik napi finanszírozásának módját – figyelni és koordinálni fogják. Szigorodnak a szabályok az értékpapírrá alakított hitelekkel kapcsolatban is.
Barroso szerdán azt is megerősítette, hogy a brüsszeli bizottság és az EU soros elnökségét betöltő Franciaország szorosan együttműködik a pénzpiaci helyzet elemzésében.
(MTI)