Ingázik az olaj ára

MNO
2008. 10. 17. 6:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj péntek reggel 70,05 dollár volt Londonban a legközelebbi határidőre, 2,21 dollárral drágább a csütörtöki zárónál. Hajnalban 2,54 dollárral volt drágább. Csütörtökön 4,48 dollárral olcsóbbodott.

A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate péntek reggel hordónként (159 liter) 72,40 dollár volt a chicagói Globexen, 2,55 dollárral drágább a csütörtöki New York-i zárónál. Hajnalban 2,74 dollárral volt drágább. Csütörtökön 4,69 dollárral olcsóbbodott. Az etanolkeverésre alkalmas normálbenzin gallononként (3,78 liter) 1,6833 dollár volt a Globexen, 0,0613 dollárral drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 0,1602 dollárral olcsóbbodott. A földgáz millió brit hőegységenként (mmbtu, hozzávetőleg 28,264 köbméter) 6,894 dollár volt a Globexen, 0,191 dollárral drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 0,111 dollárral olcsóbbodott. Az európai párlatkereskedelem számára irányadó londoni gázolajjegyzés tonnánként 691,25 dollár volt, 16,75 dollárral drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 30,25 dollárral olcsóbbodott. Most 48,4 százalékkal olcsóbb a júliusi árcsúcsnál.

Péntek reggel gyors kiigazításban drágult a kőolaj a szabadpiacon, követve a csütörtökön emelkedett értéktőzsdék némi reményt keltő jeladását. Vonzóbbá tette az olajat az is, hogy csütörtökön 15 havi mélypontra, 70 dollár alá esett az ára. A befektetők arra is felfigyeltek, hogy az OPEC a jövő hét végére előre hozta az eredetileg november 18-ra tervezett rendkívüli miniszteri értekezletét, amelyen várhatóan termeléscsökkentést határoznak el. Ez akkor is nyugtalanító, ha az olajtermelő országok legföljebb a túltermelést szűkíthetik, de a kereslet élénkítésére nekik sincs módjuk. A világ legnagyobb fogyasztó országa, az Egyesült államok kereslete 4 százalékkal kisebb a tavaly ilyenkorinál, stratégiai tartalékai meredeken nőttek a múlt héten is. A világ második számú fogyasztó országa, Kína kőolajimportja szeptemberben – 15,03 millió tonna – 10 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál, de az ott is kissé lassuló gazdasági növekedés és több finomító-beruházás elhalasztása miatt az elemzők szerint ez nem ígérkezik tartós irányzatnak. Kínában az első nyolchavi importnövekedés 8,7 százalékos volt az egy évvel korábbihoz képest, miután tavaly 12,4 százalékkal, 2006-ban 14,5 százalékkal nőtt a kínai nyersolajimport. Szerdai havi előrejelzésében az OPEC bécsi központja is az olajkereslet növekedésének további lanyhulását jósolta világátlagban, miközben a kínálat várhatóan ennél gyorsabban nő.

Az OPEC szerint idén várhatóan napi 0,55 millió hordóval napi 86,45 millió hordóra nő a világkereslet, miközben az OPEC-en kívüli kínálat napi 0,76 millió hordóval napi 54,44 millió hordóra, az OPEC termelése napi 1,2 millió hordóval átlagosan napi 32,18 millió hordóra emelkedik. Az utóbbi időben, a többi piachoz hasonlóan, a kőolaj szabadpiaca is nagy felfordulást él át, a befektetők szinte nem is tudják, mire figyeljenek: a gyenge gazdasági kilátásokra, a világátlagban lassuló keresletnövekedésre – amelyen belül éppen a legnagyobb fogyasztó országban, az Egyesült Államokban jelenleg 4 százalékkal kisebb az olajfogyasztás, mint tavaly ilyenkor -, vagy inkább az amerikai és a nyugat-európai kormányok pénzügyi piaci mentőterveire? E vonzások és taszítások közepette a kőolaj fő irányzata az olcsóbbodás, arra az általános meggyőződésre, hogy bármilyen pénzügyi mentőakció megszilárdíthatja ugyan a bankvilágot, de mindenképpen sokáig kell várni, amíg a szélesebb gazdaság is rendbejön. Ennek következtében a Brent most 52,5 százalékkal olcsóbb a júliusi közepén elért, 147,50 dolláros rekordjánál.

Péntek reggel az arany unciája (31,1035 gramm) 807,25 dollár volt Szingapúrban azonnalra, 2,75 dollárral drágább a csütörtöki New York-i későinél, 23,45 dollárral drágább a csütörtökön napközben elért egyhavi mélypontjánál. Csütörtökön az élénkülő értékpapírpiacok miatt gyengült az arany vonzereje.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.