Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nyilatkozatában a kormány támogatásáról biztosította a jegybankot minden olyan lépésben, amit a forint védelmében tesz, valamint említést tett a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folyamatban lévő tárgyalásokról.
A nemzetközi devizapiaci elemzők általában szükséges, de nem elégséges feltételként értékelték a jegybank kamatemelését a forint árfolyamának védelmében. A forint gyengülését ugyanis elsősorban az okozza, hogy a befektetők a legtöbb feltörekvő devizából és értékpapírból dollárba mentik át tőkéjüket. Az elemzők szerint a befektetési döntéseket a jelenlegi pénzpiaci helyzetben nem a kamatkülönbözet kiaknázására alapozzák.
Egyes vélemények szerint a nagyléptékű kamatemelés akár még fokozhatja is a pánikhangulatot. Amennyiben a nemzetközi befektetői hangulat nem javul és a pénzpiaci környezet nem stabilizálódik, vagyis a többi feltörekvő piaci deviza árfolyama gyengül, az alapkamat emelése csak a forint gyengülésének ütemét lassíthatja – vélik a piacon.
Gödörben a Mol
A Mol több mint tíz százalékot esett szerdán délután, emiatt néhány percig szünetelt a kereskedése a Budapesti Értéktőzsdén. Az olajipari részvény árfolyama 15 órakor 10,48 százalékkal 9.400 forintra esett. A papír forgalma a részvénypiac 26,7 milliárd forintot meghaladó forgalmából 9,8 milliárd forintot tett ki. A Mol 2,9 százalékos csökkenéssel 10.200 forinton nyitott szerdán, 15 óráig 9.400 forint és 10.300 forint között mozgott az árfolyama.
(MTI)