A Magyar Nemzeti Bank továbbra is stabilnak ítéli a magyar pénzintézeti rendszert, a bankpiacot, ezzel együtt a jegybank a társintézményekkel, így a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével együtt kész minden lépést megtenni, ha arra szükség lesz – mondta Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón. Az MNB megítélése szerint a hazai bankrendszer tőkeerős, az országban nincsenek úgynevezett „mérgezett” értékpapírok, ha azonban szükségessé válik, a jegybank a pénzügyi rendszer biztonságos működése érdekében megtesz mindent.
Az alelnök szerint a hitelválság miatt bekövetkezett bizalomvesztés következtében nőnek a magyarországi bankok forrásköltségei, ez később megemelheti hitelkamataikat, a hitelezés szűkülhet, ami végül is a gazdasági növekedés ütemének csökkentését eredményezheti. Király Júlia hozzátette: az ország számára további kockázatot jelenthet az, hogy a Magyarországon kibocsátott forinteszközök, így például az állampapírok kamatfelára megemelkedhet a nemzetközi pénzpiacon tapasztalható bizalmatlanság miatt.
Orosz leállás
A két moszkvai tőzsdén, az RTS-en és a MICEX-en szerdán a nyitás után alig fél órával megint felfüggesztették a kereskedést, csakúgy, mint a korábbi napokban is nemegyszer. A tőzsdefelügyelet rendelte el a szünetet, miután a jegyzések az RTS-en 11,2, a MICEX-en 14,3 százalékkal estek, túllépve a napi limitet. Az RTS, ahol az árakat dollárban tartják nyilván, honlapján jelentette, hogy egy órán át szüneteltetni fogja a kereskedést.
A MICEX-en, ahol a jegyzések rubelben történnek, a kereskedést csak pénteken indítják újra, hacsak a piacfelügyelet másként nem rendelkezik – közölték. A kereskedés felújításakor – bármikor lesz is – a legnagyobb orosz részvények további veszteségekre számíthatnak. Ezt jelzi, hogy a londoni értéktőzsdén jegyzett orosz nemzetközi letéti jegyek (GDR) átlagosan 20 százalékos veszteségben voltak közép-európai idő szerint fél 11 felé.
A legnagyobb orosz olajcég, az állami többségű Rosneft letéti jegye 20,1 százalékkal, a legnagyobb orosz magán-olajtársaság, a Lukoil letéti jegye 17,5 százalékkal, a Gazpromé 20,85 százalékkal volt olcsóbb a keddi zárónál. A zuhanást közvetlenül a kőolaj további olcsóbbodása is magyarázza, az általános piaci hangulaton kívül – mondják kereskedők.
(MTI)
Lavrov vészjósló üzenetet küldött a NATO-nak
