Mindenhogy vége az SZDSZ-nek?

A Handelsblatt elemzése szerint most az SZDSZ dönti el a Magyarország sorsát. A Der Spiegel szerint egyre több szociáldemokrata tartja hibás döntésnek Gesine Schwan elnökjelöltségét.

2008. 10. 01. 11:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Handelsblatt (handelsbaltt.com)

A német gazdasági napilapban Reinhold Vetter, Budapest beleragadt a politikai patthelyzetbe című cikkében foglalkozik a magyarországi belpolitikai válsággal. A szerző szerint a magyar kormány sarokba szorult. A liberálisok áprilisi kilépése óta Gyurcsány Ferenc egy cselekvésképtelen kisebbségi kormányt irányít. A magyar belpolitikát bénultság jellemzi – írja a lap. A kormány túlnyomórészt eljátszotta a választói bizalmat – idézi a szerző Csizmadia Ervint. A kormányzó szocialisták segítségére legfeljebb a két kis párt, a Magyar Demokrata Fórum, illetve a liberálisok siethetnek. „De egyik párt sem kíván annak a gyanújába esni, hogy támogatják a népszerűtlen kormányt” – fogalmaz Lakner Zoltán politológus. Gyurcsány szinte lehetetlen mutatványra készül. Egy adócsökkentési programmal – mely előnyöket rejtegetne a gazdaságnak és a polgároknak is – szeretné a liberálisokat visszacsábítani a kormányba. De Fodor Gábor szerint „ez nem az ország túlélésének programja, hanem Gyurcsány Ferenc túlélési manővere”. A gazdaság képviselői a tervek ismeretében filléreskedésről beszélnek.

A helyzet bonyolultságát jelzi, hogy szeptember közepén kudarcot vallott a parlament feloszlatását célzó indítvány a szocialisták és a liberálisok szavazatai miatt. Ugyanakkor nem látható a rendkívül népszerűtlen Gyurcsány Ferenc személyi alternatívája sem. „Másszon ki ő abból a slamasztikából, amit ő okozott” – dühöngött egyik MSZP-funkcionáriusa. Ennek ellenére csak visszafogottan bírálják Gyurcsányt néhány vidéki alapszervezetben – ez semmiképpen sem elég a megbuktatásához. Pedig a liberálisok sokkal inkább készek lennének az együttműködésre, ha a miniszterelnök venné a kalapját. Ebben a helyzetben feloldhatatlannak tűnik a politikai patthelyzet. Amennyiben a kabinet legkésőbb az év végéig nem talál többséget a 2009-es költségvetéshez, akkor előre hozott választásokra lesz szükség. Az igazság pillanata a Gyurcsány adócsökkentési törvényéről rendezett szavazáskor jöhet el. Hiszen azzal fenyegetőzött lemond, amennyiben a liberálisok nem támogatják a javaslatát.

A harmadik teszt a 2009. júniusában megrendezendő EP-választás lehet. Minél inkább meginog a szocialisták által vezetett kormány, annál jobban félnek a pártfunkcionáriusok a voksoláskor bekövetkező vereségük miatt. „Az egész magyar politikai elit a liberálisok stratégiai döntésére vár” – elemzi a helyzetet a budapesti Perspective Institute egyik munkatársa. Mivel a szakértői kormányra vonatkozó követelésük kilátástalannak tűnik, csak az előre hozott választások és a szocialista kisebbségi kormány támogatása között választhatnak. Mindkettő a teljes politikai eljelentéktelenedésbe taszíthatja őket.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Az SPD-képviselő ellenzi Gesine Schwan jelöltségét című cikkében elemzi a bajorországi választásoknak a szociáldemokratákra gyakorolt következményeit. Nő a Gesine Schwanra nehezedő nyomás. Gunter Weißgerber, SPD Bundestag-képviselő és a házbizottság tagja szerint súlyos „stratégiai hibának” tekinti az Odera menti Frankfurt egyeteme egykori elnök asszonyának szövetségi elnökjelöltségét. Weißgerber szerint ez a döntés a szociáldemokratákon belül „jelentős nyugtalanságot” okozott.

Weißgerber meggyőződése, hogy a szociáldemokraták új vezetésének lábra kell állnia, és a pártnak ismét egységesnek kell mutatkoznia. S akkor jön 2009 májusa, a szövetségi elnök megválasztásán biztosra vehető vereség. Ez ebben a sorban egy óriási stratégiai hiba is fellelhető, hiszen így az elnökválasztás súlyos teher lesz a Bundestag-választásokra készülő szociáldemokratáknak – vélekedett egy lapinterjúban. Hasonlóan gondolkodik Peter Danckert és Rainer Fornahl is, akik szintén fenntartásaikat hangoztatták Schwan jelöltségével szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.