Ursula von der Leyen
Brüsszel bármi áron támogatja Ukrajnát

Köztudott: a Veres által hétfőn a vakuk és kamerák előtt Szili Katalinnak átadott papírköteg azonnal az ellenzék, illetve az elemzők célkeresztjébe került. A Fidesz elfogadhatatlannak tartja a jövő évi költségvetés tervezetét, míg az SZDSZ – ők is „ellenzék” éppen – részéről Horn Gábor nevezte illúziónak a 3 százalékos gazdasági növekedést. Az elemzők pedig kiemelték: a tervezet nem foglalkozik a kibontakozó világgazdasági válsággal. (L.R.)
Abban reménykednek a szocik, hogy sikerül megszerezniük az SZDSZ testületi támogatását a jövő évi költségvetés megszavazásához, amely az elkövetkező másfél évre egyfajta stabil támogatást is jelentene. Kiszelly Zoltán szerint az MSZP-nek elege van az ad hoc megoldásokból, alkalmi koalíciókból. Elindult a húzd meg, ereszd meg játék – fogalmazott a politológus. Emlékeztetett Kóka János 500 milliárdos megtakarítási terveire, a jövő évi költségvetés a minisztériumoknál fűnyíróelvszerűen pedig összekaparhat 300 milliárdot. Az SZDSZ által javasolt költségvetési plafon pedig egyfajta kompromisszumcsíra is lehet, ahol is az egykori „házastársak” számai nem találkoznak, ám közelednek egymáshoz. Megcsillantva a felelős gazdálkodás képét – teszi hozzá Kiszelly. Az SZDSZ a jelenleginél „liberálisabb számokat” szeretne, ám a költségvetés decemberi szavazásáig még „lehet játszani a módosító indítványokkal”. Két opció között választhat az MSZP és Gyurcsány. Kiszelly Zoltán úgy látja: ez vagy a már említett SZDSZ-es testületi támogatás, vagy pedig a „három kéz” lehetősége. Magyarul: három támogató szavazó, vagy hat-hét távolmaradó a szavazáskor. Kiszelly a költségvetés megszavazását valószínűsíti.
A cement, a herceg és a többszólamú dal
Az SZDSZ háza táján sem történt túlságosan nagy változás, már ami a korábbi koalíciós társ megosztottságát illeti. Valóban megosztott a párt – jelentette ki a politológus felvetésünkre. Persze a hétvégi választás – ahol is a fodorista Szent-Iványi István lett az elnök – hoz némi turbulenciát a liberálisok életébe. Ha az új elnök „ügyesen játszik”, akkor a grémiumból egy stratégiai döntéshozó testületet gyúrhat, amely képes lehet arra, hogy „oldja a feszültséget”, amit Fodor „Gyurcsány távozzon” szólamai keltettek. A jelenlegi cementbe kötött álláspontok lazulhatnak, „több szólama lehet a Fodor-féle politikának”, ha Szent-Iványi is a „politika hercegének” álláspontját közvetíti. A feszültségek megmaradtak, csupán jegelték azokat – így fogalmazott Kiszelly Zoltán arra a felvetésünkre, hogy Kóka továbbra is „birtokolja a frakciót”. Fodor Gábor az OT-ben történtek miatt megerősödött, ám arra is szüksége van, hogy előbb-utóbb átvegye az uralmat a frakcióban is. Mivel az OT nem, ellenben a frakció szavaz a parlamentben, ők az erősebbek. Ez egy igazi fifti-fifti párt – teszi hozzá az elemző.
Nézőpont: Fodornak nincsen hosszú távú stratégiája
A kisebb állam ügyében jövőre nem várható áttörés – fogalmazott az MNO-nak Böszörményi-Nagy Gergely arra a felvetésünkre, hogy vajon az SZDSZ képes-e meglátni a „kisebb államot” a jövő évi költségvetésben. A Nézőpont Intézet vezető elemzője emlékeztetett arra is: a „kisebb állam” elvét a pártok évek óta hangsúlyozzák. Ám a mindennapok emberének a tapasztalatai nem változnak; „továbbra is nagy, bonyolult bürokráciát érzékelünk, mely inkább megnehezíti, semhogy megkönnyítené ügyeink intézését” – fogalmaz az elemző. Ahhoz, hogy az állam ésszerű és olcsó működését az emberek is érezzék, „hosszú évek tudatos, jól kommunikált kormányzati cselekvésére lenne szükség”. Ehhez elszigetelt döntések, az aktuális költségvetés egy-egy kiadási irányszámának nyesegetése nem elegendő – tette hozzá Böszörményi-Nagy Gergely.
Ismert, hogy az SZDSZ Országos Tanácsának új elnöke a fodoristaként számon tartott Szent-Iványi István. Vajon ez milyen hatással lehet a Fodor-féle SZDSZ-politikára? A „Fodor légüres térben manőverezik” felvetésünkre a Nézőpont elemzője szerint „kommunikációs szempontból úgy tűnik, Fodor Gábor nem rendelkezik hosszú távú stratégiával”. Az SZDSZ elnöke – az elemző szavaival szólva – mindig csak a következő lépésre készül, „kettővel előre azonban már láthatóan nem tervez”. Az SZDSZ miniszterelnök-cserére és szakértői kormányra vonatkozói javaslatai közül már egyikről sem hallunk – hívta fel a figyelmet Böszörményi-Nagy Gergely. Gyurcsány Ferenc jó érzékkel átvette a kezdeményező szerepet, és immár az ő javaslatai határozzák meg a politikai vitát – tette hozzá.
Zsák a foltját szindróma?
Az utóbbi időszakban egyértelműen a megegyezés felé mozdult az SZDSZ és az MSZP, igaz azt még nem látni, hogy ez pontosan milyen formában valósulhat meg – állítja lapunknak Juhász Attila. A legvalószínűbbnek jelenleg az tűnik – mondja a Political Capital kutatási igazgatója –, hogy az SZDSZ valamilyen feltétel teljesülése esetén támogatja a kisebbségi Gyurcsány-kormányt. A szakember szerint a miniszterelnök személyét a tárgyalások megkezdése óta nem támadta komolyan az SZDSZ, aminek egyébként nyilván oka az is, hogy a kormányfőcsere feltétele nem pusztán az, hogy az MSZP hajlandóságot mutasson a váltásra, hanem az is, hogy legyen olyan – az SZDSZ eredeti elképzelése szerint – párton kívüli személy, aki ilyen instabil politikai támogatottság mellett vállalná a feladatot.
A költségvetést illetően már nem a radikális adócsökkentés tűnik az SZDSZ legfőbb követelésének, a Kóka János által hétfőn benyújtott javaslat ugyanis már a kiadások befagyasztásáról beszél, valamint egy Adóreform Alap létrehozásáról, ez tehát éppúgy hosszabb távon tenné lehetővé az adócsökkentést, mint Gyurcsány Ferenc Megegyezés című programja – fogalmaz Juhász Attila. A kérdés persze az szerinte, hogy az SZDSZ sikerként tud-e majd felmutatni bármilyen megegyezést, hiszen a koalíciós szakítás óta nem egységesen és a választók számára világos célkitűzések mentén politizált a párt, hanem inkább a rögtönzés, a szétbeszélés és az állandó belső konfliktus volt jellemző.
Az OT eredménye is a megosztottságot mutatja
Az Országos Tanács új vezetőjének megválasztásakor kialakult szoros eredmény ráadásul továbbra is kettéosztottságról tanúskodik, mintha éppen ez tartaná össze a pártot, hiszen egyenlő erőviszonyok miatt sem a fodoristák sem ellenfeleik nem mernek nagyot lépni – fejti ki a kutatási igazgató. A kormány által benyújtott költségvetési tervezet valóban szigorúnak tűnik, ha ezt sikerül megvalósítani, az két szempontból lehet előnyös a kormány számára: egyrészt a vállalt határidő előtt 3 százalék alá kerülhet a hiány, ami makrogazdasági szempontból jelentős siker lenne, másrészt éppen ez 2010-ben, a választások évében növelné a kormány pénzügyi mozgásterét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.