Nincs fundamentális alapja a forint gyengülésének, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) figyeli a folyamatokat, a forint árfolyamát, ha szükségesnek tartja, a rendelkezésre álló eszközökkel beavatkozik – mondta Simor András jegybankelnök sajtótájékoztatón pénteken Budapesten. Simor hozzátette: a jegybank alapvető eszköze a kamat. Arra a kérdésre, hogy terveznek-e rendkívüli kamatülést, a jegybank elnöke azt mondta: „az ember egy rendkívüli helyzetben semmit nem vet el és nem ígér meg”.
Veres nyugtatgat
A magyar bankrendszer stabil, tőkeerős, betartja a prudenciális szabályokat, de nem tudja függetleníteni magát a pénzpiaci folyamatoktól, ezért a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a pénzpiac stabilitása fennmaradjon – mondta Veres János pénzügyminiszter sajtótájékoztatón pénteken Budapesten. Veres elmondta: folyamatosan figyelik a pénzpiac alakulását. A pénzügyminiszter szavai szerint a kormány felajánlotta az OTP-nek a bankközi hitelek garanciáját, ám ezzel a bank nem kívánt élni. Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója erre reagálva azt mondta, hogy nincs rá szükségük.
Csányi: A bank egyelőre nem avatkozott be a folyamatokba
Érthetetlen a piacon beindult mozgás az OTP árfolyamában; a bank eszközeinek minősége nem romlott, az idei évre tervezett, 1 milliárd eurót meghaladó profit tartható – mondta Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója sajtótájékoztatón pénteken. A profit értéke a tőkére vetítve 25 százalékos megtérülést jelent, ami egyedülálló – tette hozzá a bankvezér. Csányi elmondta, hogy a bank egyelőre nem avatkozott bele a folyamatokba. Az elnök-vezérigazgató a szerdán, a tőzsdei kereskedés végén történt mozgások mögött „tudatos támadást” feltételez.
Vezető részvények kereskedését függesztették fel
A Budapesti Értéktőzsdén pénteken, a nyitást követően felfüggesztették többek között a Mol, az OTP, a Magyar Telekom és több kisebb értékpapír kereskedését, mert azok átlépték az árfolyamcsökkenés 10 százalékos limitjét. A vezető részvények felfüggesztése öt percre szólt, és a kisebb papírok, mint az Állami Nyomda, a Genesis, a Rába, az Econet kereskedését is újraindította a tőzsde.
Iszonyatosan gyengült a forint
Az eurót 265,50/266,00 forinton jegyezték a budapesti bankközi kereskedelemben pénteken kilenc óra előtt. Nyitás után az euró árfolyama 272 forintig is felszökött, szemben a csütörtök késő délutáni 257 forinttal és az azt megelőző, kora délutáni, 253 forint körüli árfolyammal. A dollárt nyitás után 200 forint felett is jegyezték, kilenc órakor 195,50/196,00 forint volt az árfolyam.
Csütörtökön kora délután még 185 forint körül állt a jegyzés. A svájci frank bankközi devizajegyzése 174,75/175,25 forint volt péntek reggel kilenc órakor. Az MNB előző napi hivatalos devizajegyzése 160,80 forint volt. A New York-i 7 százalékos és a tokiói 9 százalékos tőzsdeindex-veszteséget követően a pénzpiacokon a kockázatos befektetésekből való menekülés egy új hulláma lett úrrá, a feltörekvő piaci aktívák eladását vonva maga után. A veszteségcsökkentő eladások halmozódásával fokozódhat az árfolyamcsökkenés irányába ható nyomás. A forintra és régiós devizatársaira külön terhet rótt az OTP részvényének árfolyamzuhanása a bank állítólagos likviditási problémái miatt.
A zloty 4,5 százalékot vesztett nyitáskor, a forint 272 forint/euróig gyengült. A budapesti bankközi kereskedelemben élénk forintvásárlási érdeklődéssel és nagy forgalommal nyitott a nap. Az exportőr cégek nagy tételekben vásároltak forintot. A jegybankelnök szóbeli intervenciója stabilizáló hatással volt a forintra. A bankközi forintpiacon az o/n kamat alacsony, 7,50/60 százaléknál áll. A pénzpiaci likviditáshiány miatt a magyarországi másodlagos állampapírpiac gyakorlatilag befagyott, kötések nem születtek.
Erős mínuszban indult a BUX
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 790,98 pontos csökkenéssel 14 223,54 ponton nyitott pénteken. A legutóbbi, csütörtöki záróértékéhez képest 5,27 százalékkal gyengült. A Mol 1600 forinttal, 12,79 százalékkal 10 905 forintra csökkent. Az OTP-részvények ára 195 forinttal, 5,06 százalékkal 3660 forintra esett. A Magyar Telekom árfolyama 37 forinttal, 5,10 százalékkal 688 forintra gyengült. A Richter-papírok árfolyama 1105 forinttal, 3,82 százalékkal 30 005 forintra erősödött.
(MTI)