Simor: Ha szükséges, az MNB beavatkozik

Nincs fundamentális alapja a forint gyengülésének, ám ha kell, az MNB a rendelkezésére álló eszközökkel beavatkozik – közölte Simor András pénteken. Ismert: a forint egészen 272 forint/euróig gyengült. Veres bejelentette: a kormány mindent megtesz a pénzpiac stabilitása érdekében. Nyitás után felfüggesztették több vezető részvény kereskedését a BÉT-en. Csányi Sándor kijelentette: a bank egyelőre nem avatkozott be a folyamatokba.• Gyurcsány és Simor délután tájékoztatja a frakcióvezetőket

MNO
2008. 10. 10. 7:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs fundamentális alapja a forint gyengülésének, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) figyeli a folyamatokat, a forint árfolyamát, ha szükségesnek tartja, a rendelkezésre álló eszközökkel beavatkozik – mondta Simor András jegybankelnök sajtótájékoztatón pénteken Budapesten. Simor hozzátette: a jegybank alapvető eszköze a kamat. Arra a kérdésre, hogy terveznek-e rendkívüli kamatülést, a jegybank elnöke azt mondta: „az ember egy rendkívüli helyzetben semmit nem vet el és nem ígér meg”.

Veres nyugtatgat

A magyar bankrendszer stabil, tőkeerős, betartja a prudenciális szabályokat, de nem tudja függetleníteni magát a pénzpiaci folyamatoktól, ezért a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a pénzpiac stabilitása fennmaradjon – mondta Veres János pénzügyminiszter sajtótájékoztatón pénteken Budapesten. Veres elmondta: folyamatosan figyelik a pénzpiac alakulását. A pénzügyminiszter szavai szerint a kormány felajánlotta az OTP-nek a bankközi hitelek garanciáját, ám ezzel a bank nem kívánt élni. Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója erre reagálva azt mondta, hogy nincs rá szükségük.

Csányi: A bank egyelőre nem avatkozott be a folyamatokba

Érthetetlen a piacon beindult mozgás az OTP árfolyamában; a bank eszközeinek minősége nem romlott, az idei évre tervezett, 1 milliárd eurót meghaladó profit tartható – mondta Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója sajtótájékoztatón pénteken. A profit értéke a tőkére vetítve 25 százalékos megtérülést jelent, ami egyedülálló – tette hozzá a bankvezér. Csányi elmondta, hogy a bank egyelőre nem avatkozott bele a folyamatokba. Az elnök-vezérigazgató a szerdán, a tőzsdei kereskedés végén történt mozgások mögött „tudatos támadást” feltételez.

Vezető részvények kereskedését függesztették fel

A Budapesti Értéktőzsdén pénteken, a nyitást követően felfüggesztették többek között a Mol, az OTP, a Magyar Telekom és több kisebb értékpapír kereskedését, mert azok átlépték az árfolyamcsökkenés 10 százalékos limitjét. A vezető részvények felfüggesztése öt percre szólt, és a kisebb papírok, mint az Állami Nyomda, a Genesis, a Rába, az Econet kereskedését is újraindította a tőzsde.

Iszonyatosan gyengült a forint

Az eurót 265,50/266,00 forinton jegyezték a budapesti bankközi kereskedelemben pénteken kilenc óra előtt. Nyitás után az euró árfolyama 272 forintig is felszökött, szemben a csütörtök késő délutáni 257 forinttal és az azt megelőző, kora délutáni, 253 forint körüli árfolyammal. A dollárt nyitás után 200 forint felett is jegyezték, kilenc órakor 195,50/196,00 forint volt az árfolyam.

Csütörtökön kora délután még 185 forint körül állt a jegyzés. A svájci frank bankközi devizajegyzése 174,75/175,25 forint volt péntek reggel kilenc órakor. Az MNB előző napi hivatalos devizajegyzése 160,80 forint volt. A New York-i 7 százalékos és a tokiói 9 százalékos tőzsdeindex-veszteséget követően a pénzpiacokon a kockázatos befektetésekből való menekülés egy új hulláma lett úrrá, a feltörekvő piaci aktívák eladását vonva maga után. A veszteségcsökkentő eladások halmozódásával fokozódhat az árfolyamcsökkenés irányába ható nyomás. A forintra és régiós devizatársaira külön terhet rótt az OTP részvényének árfolyamzuhanása a bank állítólagos likviditási problémái miatt.

A zloty 4,5 százalékot vesztett nyitáskor, a forint 272 forint/euróig gyengült. A budapesti bankközi kereskedelemben élénk forintvásárlási érdeklődéssel és nagy forgalommal nyitott a nap. Az exportőr cégek nagy tételekben vásároltak forintot. A jegybankelnök szóbeli intervenciója stabilizáló hatással volt a forintra. A bankközi forintpiacon az o/n kamat alacsony, 7,50/60 százaléknál áll. A pénzpiaci likviditáshiány miatt a magyarországi másodlagos állampapírpiac gyakorlatilag befagyott, kötések nem születtek.

Erős mínuszban indult a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 790,98 pontos csökkenéssel 14 223,54 ponton nyitott pénteken. A legutóbbi, csütörtöki záróértékéhez képest 5,27 százalékkal gyengült. A Mol 1600 forinttal, 12,79 százalékkal 10 905 forintra csökkent. Az OTP-részvények ára 195 forinttal, 5,06 százalékkal 3660 forintra esett. A Magyar Telekom árfolyama 37 forinttal, 5,10 százalékkal 688 forintra gyengült. A Richter-papírok árfolyama 1105 forinttal, 3,82 százalékkal 30 005 forintra erősödött.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.