Kijevi sajtókonferenciáján Bojko elmondta, hogy a munkaadók szövetségének adatai szerint az acélipari vállalatok egy része máris négynapos munkahétre tért át, mivel szeptemberben 20 százalékkal csökkent a nyersvas és 25 százalékkal az acél előállítása a megelőző hónaphoz képest. A termeléscsökkenés következtében olyan üzemeket fenyeget a leállás veszélye, amelyek több százezer dolgozót foglalkoztatnak, és milliárdos bevételekkel gazdagítják Ukrajna költségvetését – tette hozzá.
Bojko szerint az ukrán GDP 60 százalékát biztosító exportágazatok gyakorlatilag mindegyikében visszaesnek a külföldi eladások. Mint fogalmazott, ez a tendencia már érezteti hatását az elmúlt két év stabil GDP-növekedését biztosító vegyiparban és gépgyártásban, s ez a negatív kereskedelmi szaldó gyors növekedését idézheti elő. A szövetség szakértőinek becslése szerint – jegyezte meg – a negatív kereskedelmi szaldó ebben az évben elérheti a 20-22 milliárd dollárt, ám 2009-ben akár 29 milliárd is lehet, vagyis a prognosztizált GDP 10 százalékára is nőhet.
Külön kockázatot jelent az ukrán ipari termelésre nézve a földgáz jövő évi árának bizonytalansága – emlékeztetett Bojko, aki arra szólította fel a kormányt, hogy a munkaadók szövetségének és a szakszervezeteknek a bevonásával hozzanak létre válságkezelő bizottságot a kilábalás lehetőségeinek vizsgálatára.
(MTI)