„Mikor láttuk az RMDSZ kudarcba fulladó felsőoktatás-politikáját, akkor létrehoztuk a Partiumi Keresztény Egyetemet és a Sapientia Egyetemet. Meggyőződésünk, hogy a PKE akkreditációja pozitív hatással lesz a Sapientia akkreditációs folyamatára is. Nem hagyjuk, hogy választási propaganda eszközévé tegye a PKE ügyét az RMDSZ, mert bár segített valamelyest az akkreditáció ügyében, ez azonban nem nagyon látszott” – fejtegette Tőkés a témában szerdán tartott sajtótájékoztatón, megemlítve azt a tényt, hogy az RMDSZ négy évig volt kormányon, „de egy ilyen, egyébként nem jelentős adminisztratív kérdésben nem volt képes eredményt elérni. Ez a siker a mi küzdelmünk eredménye” – szögezte le a püspök.
Elárulta, hogy Szili Katalin, a Magyar Országgyűlés elnöke többször is közben járt román kollégájánál, Bogdan Olteanunál, hogy tűzzék napirendre az akkreditációs törvényt. Az akkreditációval a PKE infrastruktúra-fejlesztése is előrehaladhat, mondta Tőkés László, aki emlékeztetett arra, hogy már megvannak az egyetem új főépületének tervei.
A nemzetközi vérkeringésbe is bekapcsolódhat a PTE
Tolnay István, a PKE vezetőtanácsának megbízott elnöke az alapító egyház szerepét emelte ki, amely 1999-ig finanszírozta is az egyetemet, majd hozzátette, hogy az akkreditációval lehetővé vált a bolognai rendszer kiteljesítése, azaz mester- és doktoriskola létesítése. Dr.Horváth Gizella rektor bejelentette, hogy nemcsak új lehetőségek, de új feladatok is nyíltak az egyetem előtt. Az akkreditáció legnagyobb előnye az, hogy a már akkreditált négy szak végzősei a PKE-n államvizsgázhatnak, ami nekik nagy könnyítés, az egyetemnek pedig presztízskérdés. Az akkreditáció lehetővé teszi a PKE bekapcsolódását a nemzetközi projektekbe, támogatási rendszerekbe, a tanárok és a diákok egyaránt csereprogramokban vehetnek részt. Tolnay István szavaira utalva megemlítette, hogy hamarosan kérvényezni fogják a mesterképzés akkreditálását.
(erdon.ro)