„Az amerikai partnerek egyértelmű elismeréssel beszélnek arról a tevékenységről, amelyet Magyarország a Nabucco kapcsán végez, méltatják, amit teszünk, üdvözlik és támogatják a konferenciát” – mondta Bayer Mihály, aki Nabucco-nagykövetként másodszor járt az Egyesült Államokban. Legutóbb májusban tárgyalt Washingtonban, akkor megállapodott arról, hogy folyamatos lesz az amerikai–magyar energiaipari párbeszéd. A héten megbeszéléseket folytatott a külügyminisztérium és a nemzetbiztonsági tanács vezetőivel, Dick Cheney alelnök szakértői csapatával, és előadást tartott több agytrösztnél. Az MTI kérdésére válaszolva kifejtette: a Nabucco-konzorciumban részt vevő cégek soha nem rejtették véka alá, hogy Iránból is szükség lesz földgázra a vezeték megtöltéséhez. Ez nem új elem, és racionális dolog erre emlékeztetni, hiszen a projekt eredetileg alapvetően iráni gázszállításra épült.
„Ez nem jelenti azt, hogy a politikai helyzet olyan, hogy ennek megvalósítására túl sok lehetőség lenne” – mondta a nagykövet, rámutatva, hogy ma elsősorban politikai akadálya van az iráni gázszállításoknak. Ha megoldódna az iráni nukleáris vita, akkor „egy olyan időszak kezdődhetne, amikor komolyan lehetne gondolkozni a politikai-gazdasági kapcsolatokról” – fejtette ki, hozzátéve, arról nemzetközi egyetértés van, hogy a nukleáris dosszié kérdését közös erőfeszítéssel kell megoldani.
A Nabucco-projekt nemzetközi előmozdításán fáradozó nagykövet ugyanakkor arra is rámutatott: Iránnak jelenleg nincs szabad gázkapacitása, nettó gázimportőr, döntően Türkmenisztántól vásárol gázt. Az iráni gazdaság bővül, a belső fogyasztás növekszik, tehát „ma nem reális azzal számolni, hogy Irán külföldre jelentős mennyiségű gázt tud eladni”. Utalt arra, hogy a nemzetközi embargó is megtette hatását, az iráni gázkapacitásokat nem tudták kellő mértékben fejleszteni, „Iránnak jó néhány évre van szüksége ahhoz, hogy nagyobb mennyiségben tudjon gázt exportálni” – mondta.
Bayer Mihály kitért arra, hogy a Nabucco-projekt szempontjából a grúziai viszály nem eredményezett jelentős kockázati tényezőket, tekintve, hogy az Egyesült Államok egymilliárd dolláros segélycsomagot, az Európai Unió 500 millió euró segélyt ajánlott fel, és októberben rendezik meg a donorkonferenciát. „Úgy gondoljuk, hogy közösen a nehézségek megoldhatók, és a grúz gazdaság visszaállítható a válság előtti pályára”. Megjegyezte, a válságnak közvetve volt egy pozitív hatása: augusztus óta jelentősen megnőtt az energiabiztonságra fordított nemzetközi figyelem. A nagykövet a Nabucco-projekt jelenlegi állása kapcsán végül elmondta, hogy a kereskedelmi projekt előkészítése zajlik, a mérnöki tervezés folyamatban van, és minél előbb létre kell hozni a kormányközi megállapodást.
(MTI)