A melaminbotrány után javult a kínai tej

Az országos kampány hatására Kínában sikerült megfékezni a tejhamisítást, és a nyerstej minősége is jelentősen javult a melamin szennyezés okozta botrány kirobbanása után - közölte a kínai mezőgazdasági miniszterhelyettes.

MNO
2008. 11. 06. 17:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kao Hung-pin (Gao Hongbin) szerint a legutóbbi teszteken vizsgált 660 feldolgozás előtti nyerstej-minta mindegyike megfelelt a melaminra vonatkozó határértékeknek. A teszteket a hat legnagyobb tejtermelő régióban, többek között Pekingben, Belső-Mongólia Autonóm területen, és Hopej (Hebei) tartományban végezték.

Az eredetileg a műanyaggyártáshoz használt melamint az átvételi norma alatti, vagy higított tejhez keverték, hogy a bevizsgáláskor a tej fehérjeszintje magasabbnak tűnjön. Az egészségre is káros anyagot a felelőtlen tejkereskedők és gyűjtőállomások használták. A miniszterhelyettes kiemelte, hogy a tejátvevő-állomásokat nyilvántartásba vették és folyamatos minőségi felügyelet alatt tartják. Továbbá minden, a kérdésben érintett osztályt, arra szólított, hogy a tejiparban és az állati takarmányozásban is növeljék a minőségi ellenőrök számát és az ellenőrzések gyakoriságát.

A botrány hatására jelentősen visszaeső tejfogyasztás miatt veszteséget szenvedő belső-mongóliai, hopeji, liaoningi, Senhszi-i (Shaanxi), santungi (Shandong) és honani (Henan) termelők a mezőgazdasági és pénzügyi tárcától 300 millió jüan (8,9 milliárd forint) kártérítést kaptak. Időközben a szennyezés kapcsán vizsgált 22 700 takarmányminta 97,6 százaléka felelt meg a melaminra vonatkozó értékeknek. Kína legnagyobb tejporgyártójának számító Sanlu Group társaságot számos helyi tejüzem kívánja felvásárolni, miután a tejbotrányban leginkább érintett vállalat csaknem a csőd szélére került.

A pekingi Sanyuan Group társaság a Sanlu hét tejüzemét venné meg, miközben a Hejlungcsiang (Heilongjiang) tartományi Wondersun további üzemeket venne át. Sanyuan egyike volt azoknak a kínai tejipari vállalatoknak, amelyek szándékukat fejezték ki a Sanlu megmaradt vagyonának megvételére. A Sanlu részvényeinek kereskedését a lehetséges fúzió reményében szeptember 26-án függesztették fel. A tárgyalások azonban az újabb érdeklődők felbukkanása mellett azért lassultak le, mert a szennyezett tej áldozatainak járó kártérítést a nyertes vevőnek kell megfizetnie.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.