A Sándor-palotában tanácskoznak a határon túli magyarságról

Pénteken tartják a köztársasági elnök által kezdeményezett, Határon túli magyarság a 21. században című konferenciasorozat ötödik találkozóját Budapesten, a Sándor-palotában. A 2006 tavaszán indított konferenciasorozat keretében Sólyom László határon túlról érkező és magyarországi tudósokkal, értelmiségiekkel tanácskozik a határon túli magyarságot, a szülőföldön való boldogulást és az anyaországgal való kapcsolattartást érintő kérdésekről.

MNO
2008. 11. 27. 14:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mostani konferencia a „Lemaradásban? – oktatás, képzés, képességfejlesztés a határon túl” címet viseli. Célja, hogy a határon túli, magyar nyelvű alapfokú, középfokú és felsőfokú oktatás legfontosabb célkitűzéseit, kihívásait és kilátásait áttekintsék a résztvevők – tájékoztatta a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) csütörtökön az MTI-t.

A KEH közlése szerint várhatóan olyan kérdésekről lesz szó, mint a magyar vagy államnyelvi iskoláztatás közötti választás szempontjai, a magyar nyelvű romák integrációja a közoktatásban, az oktatás minőségbiztosítása, a felnőttképzés, az iskolán kívüli oktatás alternatív stratégiái, ezen belül az egyházak és a civil szféra szerepe, a kétnyelvű oktatás, és a szakképzés fontossága. A tanácskozás két főelőadója Setényi János oktatáskutató és Papp Z. Attila szociológus, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kisebbségkutató Intézetének munkatársa lesz. A rendezvény délutáni programja keretében az előadók és a további szakértő meghívottak kerekasztal-beszélgetésen vitatják meg a határon túli középfokú és felsőfokú oktatást érintő legfontosabb kérdéseket.

A köztársasági elnök már többször úgy nyilatkozott, hogy elnöki tevékenysége egyik sarkalatos pontjának tartja a nemzeti összetartozás erősítését, és ennek egyik feltétele a határon túli magyarok helyzetének megismerése. Ennek jegyében 2006. május 4-én kezdődött a Határon túli magyarság a 21. században című konferenciasorozat. Az első találkozón alapvető célként fogalmazták meg: fel kell hívni a figyelmet arra, mennyire fontosak a határon túli magyarok helyzetére vonatkozó, valós és megbízható ismeretek, illetve az, hogy megismerjék az új nemzedék érzéseit és álláspontját. A második tanácskozás 2006 novemberének végén volt, akkor az államfő úgy fogalmazott: a konferencia előnye, hogy itt a határon túli közösségek egymás álláspontját is megismerhetik, Magyarország pedig a határon túli magyarokról érkező híreket nem politikai pártokon keresztül kapja, hanem közvetlenül.

A harmadik tanácskozáson, amely 2007 májusának közepén volt, a köztársasági elnök arról beszélt, hogy tényszerűen fel kell tárni a magyarság autonómiájának európai lehetőségeit. Ezeknek a konferenciáknak a céljuk az, hogy együtt keressük a magyar nemzetstratégia útjait és jövőjét, azt, hogyan lehet a magyar nemzetet egységesíteni, illetve ezt az egységet kifejezni az új körülmények között – mondta akkor az államfő. A negyedik tanácskozás 2007. november 30-án volt. A Támogatáspolitika, civil kezdeményezések, befektetés: a felzárkózás esélyei a határon túl című konferencián a határon túli magyarságnak nyújtható magyarországi támogatás kérdéseit vitatták meg. A KEH tájékoztatása szerint a konferenciákon elhangzott előadások szövege rendszeresen megjelenik a Pro Minoritate című folyóiratban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.