A szlovák parlament kedden elfogadta azt a határozatot, amely szerint a pozsonyi törvényhozás elfogadhatatlannak tartja, hogy a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) képviselői részt vegyenek egy másik ország parlamentje, jelesül a magyar Országgyűlés égisze alatt létrehozott testület, a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának munkájában. A magyar Külügyminisztérium közleménye szerint az Európai Unióban egészen különleges, hogy egy tagállam parlamentje a saját részét képező párt ellen hozzon határozatot.
Mint írták, sajnálattal fogadták, hogy a határozat indoklása a KMKF tevékenységét Szlovákia állami függetlensége elleni lépésként értelmezte. Mint megjegyezték, EU- és NATO-tagállamok között e feltételezésnek nincs és nem is lehet alapja; a magyar Országgyűlésnek nincs ilyen politikai szándéka, a KMKF-nek nincs ilyen célja, sem jogi lehetősége.
Emlékeztettek arra, hogy az 1995. évi magyar-szlovák alapszerződés egyik pontja kimondja, a felek „tiszteletben tartják közös államhatáruk sérthetetlenségét és egymás területi integritását”. Magyarország fontosnak tartja az alapszerződés minden pontjának betartását, és azt várja el partnerétől is, hogy áttételesen se vonja kétségbe a megállapodás érvényességét – hangsúlyozta a külügyi tárca.
A magyar kormányt az a szándék vezeti – folytatták -, hogy elősegítse Magyarország és a szomszédos országok közötti együttműködés mindazon formáit, amelyeknek egyaránt haszonélvezői az országok, a magyar és nem magyar közösségek. Az EU-tagságból, a közös gazdasági térségből, a határok átjárhatóságából számos olyan lehetőség adódik az együttműködésre és a közös fejlődésre, amelynek kialakításához hasznos minden jó szándékú gondolat – beleértve a KMKF keretében zajló munkát is – fűzték hozzá.
A Külügyminisztérium üdvözli a szlovák parlamenti határozat azon pontját, amely a párbeszédet ajánlja a Szlovák Nemzeti Tanács elnökének. Magyarország kész bármely politikai vagy szakmai kérdés megvitatására a szlovák partnerekkel; beleértve a KMKF-fel kapcsolatos fölvetéseket is – zárul a közlemény.
(MTI)
Csapdahelyzetbe került Magyar Péter az Ursula von der Leyen elleni szavazás miatt
