Egy év alatt bebizonyosodott, hogy maglapozott döntést hozott a közgyűlés, mert a csökkentett iparűzési adó ellenére a 14 527 kecskeméti székhellyel rendelkező vállalkozás 4,606 milliárd forint iparűzési adót fizetett be 2008. november 12-ig. Ez az összeg 432 millió forinttal több, mint amennyi a múlt év hasonló időszakában befolyt a város kasszájába – ismertette a város adóbevételeinek alakulását Szemereyné Pataki Klaudia, akit a Daimler–Benz német autóipari konszern júniusi bejelentése után választott meg a közgyűlés alpolgármesternek a Mercedes-beruházás koordinálására.
Az alpolgármester hangsúlyozta: kettős célja volt az adócsökkentésnek, egyrészt fel akarták hívni a figyelmet Kecskemétre, hogy minél több vállalkozás települjön a városba, másrészt a csökkentett adó miatt megmaradó forrást vissza tudják forgatni a vállalkozások saját fejlesztéseikre, beruházásaikra. Komoly számítások és mintegy három hónapos elemző munka előzte meg a döntést, de beigazolódik, hogy helyesen döntöttek – fűzte hozzá az alpolgármester. Szemereyné Pataki Klaudia véleménye szerint a német konszern döntése szerencse a város szempontjából, de sok egyéb mellett a város gazdaságösztönző koncepciója is közrejátszott.
A Daimler–Benz igazgatótanácsa amikor a beruházásról döntött, már tudta, hogy mire a termelés beindul kecskeméti gyárában, 1,6 százalék lesz a helyi iparűzési adó mértéke. Ez ebben az egy adónemben 25 százalékos megtakarítást jelent a cégnek. A közgyűlés fokozatosan csökkentette az iparűzési adó mértékét – mondta az alpolgármester, hozzátéve, hogy már egy évvel ezelőtt érzékelték a gazdasági recesszió jeleit, és azzal számoltak, hogy mire elérik az 1,6 százalékos szintet, addigra ismét el kell indulnia a növekedésnek.
(MTI)