Az Árpádnál abban bíznak, hogy rövid időn belül felértékelődik a gabona – írja a Délmagyarország. Makón 4500 tonna búzát raktároznak egyelőre a Kossuth szövetkezetnél. A társaság elnöke, Forray Sándorné azt mondta, néhány hónap múlva akár az önköltségi ár alatt is kénytelenek lesznek eladni a gabonát, hiszen dolgozóiknak fizetést kell adni. Gémes László, a Fiatal Gazdák Országos Szövetségének alelnöke, Szegvár polgármestere szerint elsősorban nem a piac, hanem a kereskedői lobbi határozza meg az árat, a valódi gond az, hogy ezt a kormány beavatkozás nélkül tűri.
A hazai kereskedők alacsony áron vásárolják fel és jelentős haszonnal adják tovább a gabonát külföldi partnereiknek. A kis gazdálkodók ezt a néhány hónapot valószínűleg nem tudják átvészelni, ellentétben a nagyobb társaságokkal, amelyeknek vannak tartalékaik, ezért egyelőre nem adnak el. Kivételes helyzetben van viszont a többi társasághoz képest a vásárhelyi Hód Mezőgazda Zrt., 5500 tonna étkezési búzát takarítottak be még a nagy esők előtt, és azt azonnal jó áron sikerült is értékesíteni. A takarmányüzletág igazgatója, Tóth Attila azt mondta, a kukoricaválságban sem érintettek, hiszen nagyon kis mennyiségben vetettek.
Az idei esztendő időjárása kedvező volt a gabonatermesztés szempontjából – véli Farkas Sándor, a fábiánsebestyéni Kinizsi 2000 Zrt. elnöke. 16 millió tonna termett a hazai földeken, ebből 8 millió tonnára nincs szükség. Intervenciós támogatást mindössze 700 ezer tonna gabonára lehet kérni, így a fennmaradó 7,3 millió tonna egész egyszerűen felesleges. A pénzügyi válság miatt ebben a termékben a befektetők nem látnak fantáziát, valószínű, hogy a következő aratáskor még mindig raktáron lesznek az idei készletek, akkor majd fillérekért lehet megvenni. A Kinizsinél a búza kilencven százaléka és az összes kukorica raktáron maradt.
Hatalmas árvíz pusztít, egy egész családot sodort el a víz + videó
