Az Európai Bizottság gyógyszercégeknél vizsgálódik

Gyógyszeripari vállalatokat ellenőrzött előzetes bejelentés nélkül az Európai Bizottság az EU több tagországában. Az EU végrehajtó testülete kevés részletet közölt a hét elején kezdett, de még szerdán is folytatott akcióról. Hivatalosan csupán annyit lehet tudni, hogy a gyanú szerint egyes cégek a piaci versenyt befolyásoló, korlátozó gyakorlatot folytatnak.

MNO
2008. 11. 26. 14:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU tagországai közül Franciaország és Nagy-Britannia biztosan érintett. A legnagyobb cégek azt közölték, hogy a razzia eddig nem terjedt ki rájuk, de például az izraeli Teva és a francia Servier vállalat jelentette, hogy jártak náluk az uniós ellenőrök. Utóbbi cégek hozzátették, hogy teljes mértékben együttműködtek a brüsszeli bizottsággal. Az uniós „kormány” pénteken tesz közzé egy jelentést a gyógyszerágazat és -piac helyzetéről, Neelie Kroes versenyügyi biztos felelőssége alatt.

A jelentés a kiszivárogtatások szerint egyebek között bírálja azt a gyakorlatot, hogy a gyárak kicsiny termékváltoztatással meghosszabbítják egyes gyógyszerek szabadalmi jogát, ezzel igyekezve akadályozni a lejárt szabadalmú hatóanyagokat gyártó, kisebb cégek tevékenységét. Állítólag szintén a verseny zavarására alkalmazott gyakorlat a pereskedés az utángyártott (generikus) termékek gyártóival. Kroesék januárban már kiadtak egy jelentést, amely szerint feltűnően kevés lejárt szabadalmú, azaz utángyártott hatóanyagot tartalmazó gyógyszer kerül a piacra az unióban, pedig ezek olcsóbbak a szabadalmi védettségű szereknél, és csökkent az elmúlt években a piacra dobott új gyógyszerek száma is. Emiatt a bizottság attól tart, hogy egyes cégek titokban olyan egyezségeket kötöttek, amelyek végső soron a fogyasztóknak okoznak kárt.

Brüsszeli forrás szerint az elmúlt hónapokban az ágazat szereplői jelentős mennyiségű bizonyítékkal szolgáltak arra, hogy a szektorban tényleges verseny folyik. Ezzel együtt a pénteki dokumentum várhatóan a versenyt zavaró akadályokra tesz majd utalást. A 200 milliárd eurós uniós gyógyszerágazatban akadálytalan versenyre van szükség, ez mind a gyáraknak, mind a fogyasztóknak, mind a kormányoknak érdeke, mondta a versenyügyi felelős az év elején, mielőtt a bizottság szintén váratlan ellenőrzéseket folytatott.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.