Caplovic a SME napilapnak kifejtette, a magyar javaslatok nagy része elfogadhatatlan, a többit pedig már teljesítik. „Az, hogy a mi kisebbségi iskoláinkban magyarországi tankönyvekből tanítsanak, szóba sem jöhet. Semmiképp sem teszünk le arról sem, hogy megtiltsuk az állami zászlók és jelképek használatát a sportrendezvényeken” – jelentette ki a kisebségekért is felelős kormányalelnök, hozzátéve, hogy a kisebbségi ombudsman megválasztására sem lát okot.
A kormánypárti politikus azt sem érti, hogy a vegyesen lakott területeken miért kellene pozitív megkülönböztetést alkalmazni a magyar oktatási és kulturális intézményekkel kapcsolatban. „Ha összehasonlítják, hogy mennyi ilyen intézmény van Szlovákiában, és mennyi Magyarországon, hát akkor ez összehasonlíthatatlan” – jegyezte meg. Caplovic egyedül a nemzeti-nemzetiségi magatartáskódexeszel, illetve a becsületbírósággal kapcsolatos javaslatot nem utasította el csuklóból, mondván, ezt még áttanulmányozza.
Hasonló szellemben nyilatkozott Ján Mikolaj (SNS) oktatási miniszter is, annak ellenére, hogy Fico megígérte Gyurcsánynak, hogy a magyar tankönyvekben szereplő földrajzi nevekkel kapcsolatban olyan megoldást tartanak, amellyel mindenki elégedett lesz. Mikolaj kijelentette, hogy már korábbi javaslata is kompromisszumos megoldás volt. Eszerint azt akarja, hogy a földrajzi nevek előbb az államnyelven szerepeljenek a magyar szövegben, ezt követően pedig magyarul, ragozva. A szlovákiai magyar civil szervezetek és az MKP azt szeretnék, ha a szövegben magyarul szerepelnének a földrajzi nevek.
Silvia Glendová kormányszóvivő a TA3 hírtelevíziónak elmondta, a kormányfő a képviselők segítségével próbál megoldásokat találni. Fico valószínűleg a dunaszerdahelyi rendőrtámadással kapcsolatban sem tesz eleget a magyar kérésnek. „Számunkra elegendő a főügyész kijelentése, miszerint a rendőri beavatkozás a törvényeknek megfelelően zajlott” – közölte a kormányszóvivő.
A magyar politikusok Hitlerhez hasonlítanak?
A magyarokat sértően nyilatkozott a Kárpát-medence kifejezésről a szlovák miniszterelnök-helyettes – írja az Új Szó. Dusan Caplovic szerint a magyar politikusok a kifejezésen ugyanazt értik, mint Adolf Hitler a Mein Kampfban használt lebensraumon, azaz élettéren. A politikus közölte: küzdeni fog az elnevezés használata ellen.
A szlovák kormány már meg is kezdte a maga harcát. A belügyminisztérium megtagadta egy hagyományőrző egyesület bejegyzését, mert a civil szervezet alapszabály-tervezetében az állt, hogy a Kárpát-medencében élő nemzetek kulturális értékeinek megőrzéséért kíván tevékenykedni. A belügyminiszter az elutasítás indokolásában arra hivatkozott: a Kárpát-medence elnevezés veszélyezteti Szlovákia területi egységét.
(bumm.sk, HírTv)