Caplovic lesöpörte az asztalról a magyar javaslatokat

Valamennyi magyar javaslatot lesöpörte az asztalról Dusan Caplovic, Szlovákia kisebbségekért is felelős kormányalelnöke. Indokai szerint ugyanis a javaslatok többségét Szlovákia már teljesíti, a többit pedig elfogadhatatlannak tartja. Hasonló a véleménye Jan Mikolaj oktatási miniszternek is. Robert Fico kormányfő pedig kijelentette: a dunaszerdahelyi rendőrtámadással kapcsolatban feltétel nélkül elfogadják a főügyész kijelentését. A szlovák miniszterelnök-helyettes azt is kijelentette, hogy küzdeni fog a Kárpát-medence kifejezés használata ellen. • Csáky: Csökkent a magyar-szlovák feszültség  • Révkomáromban ülésezik a szlovák kormány • Gyurcsány: A magyar nacionalizmus ne léphesse át az országhatárt + Videó • Caplovic: A magyar titkosszolgálat áll a foci-botrány hátterében

MNO
2008. 11. 19. 9:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Caplovic a SME napilapnak kifejtette, a magyar javaslatok nagy része elfogadhatatlan, a többit pedig már teljesítik. „Az, hogy a mi kisebbségi iskoláinkban magyarországi tankönyvekből tanítsanak, szóba sem jöhet. Semmiképp sem teszünk le arról sem, hogy megtiltsuk az állami zászlók és jelképek használatát a sportrendezvényeken” – jelentette ki a kisebségekért is felelős kormányalelnök, hozzátéve, hogy a kisebbségi ombudsman megválasztására sem lát okot.

A kormánypárti politikus azt sem érti, hogy a vegyesen lakott területeken miért kellene pozitív megkülönböztetést alkalmazni a magyar oktatási és kulturális intézményekkel kapcsolatban. „Ha összehasonlítják, hogy mennyi ilyen intézmény van Szlovákiában, és mennyi Magyarországon, hát akkor ez összehasonlíthatatlan” – jegyezte meg. Caplovic egyedül a nemzeti-nemzetiségi magatartáskódexeszel, illetve a becsületbírósággal kapcsolatos javaslatot nem utasította el csuklóból, mondván, ezt még áttanulmányozza.

Hasonló szellemben nyilatkozott Ján Mikolaj (SNS) oktatási miniszter is, annak ellenére, hogy Fico megígérte Gyurcsánynak, hogy a magyar tankönyvekben szereplő földrajzi nevekkel kapcsolatban olyan megoldást tartanak, amellyel mindenki elégedett lesz. Mikolaj kijelentette, hogy már korábbi javaslata is kompromisszumos megoldás volt. Eszerint azt akarja, hogy a földrajzi nevek előbb az államnyelven szerepeljenek a magyar szövegben, ezt követően pedig magyarul, ragozva. A szlovákiai magyar civil szervezetek és az MKP azt szeretnék, ha a szövegben magyarul szerepelnének a földrajzi nevek.

Silvia Glendová kormányszóvivő a TA3 hírtelevíziónak elmondta, a kormányfő a képviselők segítségével próbál megoldásokat találni. Fico valószínűleg a dunaszerdahelyi rendőrtámadással kapcsolatban sem tesz eleget a magyar kérésnek. „Számunkra elegendő a főügyész kijelentése, miszerint a rendőri beavatkozás a törvényeknek megfelelően zajlott” – közölte a kormányszóvivő.

A magyar politikusok Hitlerhez hasonlítanak?

A magyarokat sértően nyilatkozott a Kárpát-medence kifejezésről a szlovák miniszterelnök-helyettes – írja az Új Szó. Dusan Caplovic szerint a magyar politikusok a kifejezésen ugyanazt értik, mint Adolf Hitler a Mein Kampfban használt lebensraumon, azaz élettéren. A politikus közölte: küzdeni fog az elnevezés használata ellen.

A szlovák kormány már meg is kezdte a maga harcát. A belügyminisztérium megtagadta egy hagyományőrző egyesület bejegyzését, mert a civil szervezet alapszabály-tervezetében az állt, hogy a Kárpát-medencében élő nemzetek kulturális értékeinek megőrzéséért kíván tevékenykedni. A belügyminiszter az elutasítás indokolásában arra hivatkozott: a Kárpát-medence elnevezés veszélyezteti Szlovákia területi egységét.

(bumm.sk, HírTv)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.