Demokrata kongresszusi vezetők Bush-t sürgették

Az amerikai kongresszus demokrata párti vezetői a hét végén sürgették a Bush-kormányt: nyújtson segítséget az Egyesült Államok három vezető, detroiti autógyártó vállalatának.

MNO
2008. 11. 09. 17:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harry Reid, a szenátusi demokrata többség vezetője, valamint Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata elnöke levélben fordult Henry Paulson pénzügyminiszterhez a csőd által fenyegetett General Motors, Ford és Chrysler mielőbbi kisegítése ügyében.

„Nemzetünk autóipara, a gyáripar szíve, amerikai munkások tízezrei veszélybe kerültek” – fogalmaztak drámai hangú üzenetükben, rámutatva, hogy a harmadik negyedéves rekord alacsony eladásokról napvilágot látott adatok csak megerősítik a kormányzati beavatkozás szükségességét.

Reid és Pelosi azt kérte, hogy a Bush-kormány a kongresszus által elfogadott, eredetileg a bankok megsegítésére szánt 700 milliárd dolláros mentőcsomagból nyújtson segítséget a nehéz helyzetbe került autóiparnak. A demokrata vezetők állásfoglalása szerint az autógyártás talpra állítása nélkül nem lehet a pénzügyi piacok stabilitásáról és a gazdaság általános jólétéről beszélni.

A legnagyobb amerikai autógyártó vállalat, a General Motors vezetése pénteken közölte: a cég 2009-ben csődbe mehet, ha folytatódik a gazdaság mélyrepülése és az állam nem nyújt segítséget. A GM tudatta: a harmadik negyedévben 2,5 milliárd dollár volt a vesztesége, pénztartalékai vészesen apadnak, jövőre kimerülhetnek.

A cég felfüggesztette a másik nagy detroiti autógyártóval, a Chryslerrel folytatott fúziós tárgyalásokat. A vállalat leszögezte: a gazdaság lassulása és a hitelválság miatt a cégnek "életbevágó szüksége" van a kormányzati segélyre. A GM bejelentése néhány órával azután látott napvilágot, hogy a Ford közölte: 129 millió dollár volt a vesztesége a harmadik negyedévben és 2260 irodai alkalmazottját lesz kénytelen elbocsátani Észak-Amerikában.

Rick Wagoner, a GM vezérigazgatója közölte, hogy az elmúlt negyedévben ez eladások drámai mértékben csökkentek. Mint figyelmeztetett, a bérköltségek tervezett csökkentése ellenére a cég likviditása olyan szintre süllyed az év hátralevő részében, amely még éppen lehetővé teszi a termelés folytatását.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.