Egyszeri belépő a víz alatti csodabirodalomba + Képriport

Először mutatták be a nyilvánosságnak kedd délután a Molnár János-barlang száraz lábbal is megközelíthető barlangtermét, amelyet Kessler Hubertről, a budai Szemlő-hegyi és Ferenc-hegyi barlangok felfedezőjéről neveztek el. A barlang több szempontból is szenzációnak számít: a rózsadombi nagy barlangrendszerek ötödik, de egyetlen aktív tagja, a világ legnagyobb víz alatti üregrendszere, főváros alatti fekvése pedig világviszonylatban egyedülálló. A Molnár János-barlang 1982 óta fokozottan védett természeti kincsünk. A barlangot Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter, Láng Zsolt, a II. kerület fideszes polgármestere, valamint Adamkó Péter és Leél-Őssy Szabolcs barlangkutatók mutatták be.

Forrai Mária Melinda
2008. 11. 19. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Régóta figyelemmel kísérjük a Molnár János-barlang feltárását, ezért adtam ki engedélyt múlt nyáron a kutatások folytatására” – kezdte Szabó Imre kedden, a Molnár János-barlang bejárátánál tartott sajtótájékoztatón. A Magyar Nemzet korábban beszámolt róla: Szalay Balázs raliversenyző egy luxusszállodát akart építeni a barlang fölé, a Kulturális és Örökségvédelmi Hivatal ki is adta rá az építési engedélyt. A kutatók azonban megtámadták a tervet, az építkezés ugyanis veszélyeztetné a barlang épségét. Az ügyből bírósági per lett, amelynek első tárgyalását 2009 februárjában tartják.

A miniszter kijelentette: az év végéig 1 millió forintot biztosít a tárca a feltárások és az állagmegóvás finanszírozására, valamint egy megerősített vasajtó építésére, amely a bejáratot fogja védeni. Az összeget a Duna-Ipoly Nemzeti Parkon keresztül juttatják el a kutatókhoz.

Láng Zsolt, a kerület fideszes polgármestere az építkezés miatt indított perrel kapcsolatban kiemelte: nem elég, ha az önkormányzat odafigyel, mire ad ki építési engedélyt, fontos a törvényekkel, és a minisztériummal való együttműködés is. „A jövőben is mindent megteszünk, hogy megvédjük a kerület alatti barlangokat, ezért kezdeményeztük, hogy az Unesco a világörökség részévé nyilvánítsa a Molnár János-barlangot” – hangsúlyozta.

„Természetes laboratórium”

Adamkó Péter barlangkutató közölte: nagy öröm számára, hogy bemutathatják a nyilvánosságnak a világszenzációnak számító barlangot. A jövőre vonatkozó kutatási tervekkel kapcsolatban pedig megemlítette: a Molnár János-barlang és a József-hegyi barlang nagyon közel fekszik egymáshoz, ezért a kutatók feltételezik, hogy a kettő összefüggő rendszert alkot.

Leél-Őssy Szabolcs barlangkutató és geológus elmondta: a barlang jelenleg ismert hossza 5,5 km, mélysége a víz alatt 80 méter. Nevét egy gyógyszerészről kapta, aki az 1860-as években vegyelemezte a Lukács-fürdőt tápláló források vizét. Ez alapján feltételezte, hogy a hegy belsejében egy tekintélyes víz alatti barlangrendszer húzódik.

A feltárás az 1970-es években kezdődött, az igazi fordulat azonban 2002-ben történt: a kutatóbúvárok egy addig ismeretlen nyílásra bukkantak, amely egy kiterjedt járatrendszer bejáratának bizonyult. A feltérképezés során az is kiderült, hogy a barlang legnagyobb termét csupán 8-10 méter választja el az 1977-ben készült tárótól. Ez év tavaszán a geofizikai mérések után elkezdték az átjáró fúrását, amely mintegy két hónapig tartott. A termet november 3-án érték el. Hátra volt azonban még egy feladat: a teremből el kellett távolítani a nagy mennyiségű szén-dioxidot, így az most légzőkészülék nélkül megtekinthető.

„A búvárok munka után, gyakran délután 6-tól éjfélig is dolgoztak a feltáráson” – magyarázta Leél-Őssy. Az összeköttetés azért jelentős, mert innen indíthatóak a további kutatások, amely kevesebb időt vesz igénybe, olcsóbb, ráadásul egy esetleges mentés is könnyebbé válik. Ezen kívül olyan szakemberek is tanulmányozhatják a teremből nyíló légteres járatokat, akik búvár-képesítéssel nem rendelkeznek. „Egy természetes laboratórium tárul a szemünk elé, ahol könnyen megfigyelhető a termál karsztos barlangok keletkezése” – fogalmazott a geológus.

Víz alatti „termálmedence”

A sajtó munkatársai a tájékoztató után kis csoportokban megközelíthették a termet a tárón keresztül. A hőmérséklet gyorsan 20 fok fölé emelkedett, a látvány lélegzetelállító; a mintegy 20-25 méter magas kupolacsarnok alsó 9 méterét tiszta, mélykék színű 27 fokos víz borítja, a terem oldalát és mennyezetét – a barna agyagkiválások között – csillogó hófehér gipszkristályok díszítik. A barlang jelenleg is aktív, amely a szakembereknek egyedülálló lehetőséget biztosít arra, hogy „működés közben” figyelhessék meg a hévizes eredetű barlangokat kialakító, azok arculatát formáló folyamatokat.

A Molnár János-barlang eocén mészkőben, hasadékok és kőzethatárok mentén alakult ki. Nagy része a vízszint alatt helyezkedik el, így csak búvárok számára „járható”. Vizét a mélyből feltörő meleg, és a Budai-hegyek felől áramló hideg karsztvízből kapja. A barlang járatai helyenként elérik a 30 méter magasságot is, hatalmas termeivel együtt labirintus-szerű rendszert alkotnak.

Budapest egyébként a világ egyetlen fővárosa, amelynek lakóterülete alatt egy meleg vizű földalatti tó, valamint nagy kiterjedésű barlangok, barlangrendszerek találhatók. Eddig mintegy 180 kisebb-nagyobb barlang ismert a főváros alatt. A II. kerületben az ismert barlangszakaszok együttes hossza majdnem eléri az 50 kilométert, de a kutatók szerint még mindig legalább 20 kilométernyi járat vár felfedezésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.