Ferge: Az uniós átlagnál nagyobb a hazai gyermekszegénység

Európai viszonylatban a magyar gyerekek szegényebbek, mint amennyit az ország színvonala indokolna; Magyarországon a gyermekszegénység az uniós átlagnál nagyobb, és inkább falusi, mint városi jelenség – mondta Ferge Zsuzsa, a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézete Gyerekprogram Irodájának vezetője kedden a témában rendezett budapesti konferencián.

MNO
2008. 11. 11. 12:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon a gyermekek tizennégy százaléka foglalkoztatott nélküli háztartásban él, ez a negyedik legrosszabb adat az unióban – közölte Ferge Zsuzsa a Gyerekesély projekt nyitórendezvényén. Ugyanakkor rámutatott: Magyarországon az alapkérdés az, hogy érdemese-e keresetért dolgozni? „Ha a kereset azt jelenti, hogy a hetven százalékból ötven megmarad szegénynek, akkor ne nagyon csodálkozzunk, hogy azok, akik a minimálbér körül (...) fognak keresni, nem mennek el dolgozni” – fogalmazott Ferge Zsuzsa.

Mint mondta, szembe kell nézni azzal a problémával, hogy a kereset többségében nem segít a családoknak kijönni a szegénységből. „Addig nem érdemes a segély ellenösztönző hatásáról beszélni, amíg nem tudunk a munkabér ösztönző hatásáról beszélni” – fűzte hozzá. A szociológus szerint a gyermekszegénység elleni küzdelemben szükség lenne konkrétabb célkijelölésre, folyamatos értékelésre, céltudatos forrásbővítésre, valamint jobb együttműködést kellene kialakítani a kormányzat és az önkormányzatok, illetve a tervezők és az érintettek között.

Ferge Zsuzsa előadásában hangsúlyozta, hogy a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság hatásait korlátozni kell: a munkanélkülivé váló szülőknél folytatni kell a családi alapú segélyezést, valamint meg kell állítani a közműkikapcsolást és a lakásvesztést. A Gyerekesély projekt keretében 2009-től az ország leghátrányosabb kistérségeiben indulnak gyermekszegénység elleni uniós programok.

A konferenciát követő sajtótájékoztatón Szilvási Léna, a Gyerekesély projekt szakmai vezetője elmondta, két típusú program indul. A biztos kezdet program célja a szegénység átörökítésének megakadályozása az úgynevezett gyerekházakkal. A tervek szerint 2013-ig 250 helyen kezdené meg működését gyerekház, amely megfelelő környezetet, tudás és kézségeket ad ahhoz, hogy a gyerekek ne induljanak hátránnyal az iskolában. A másik, a komplex kistérségi programok célja a hozzáférés javítása a szolgáltatásokhoz és a szegregáció enyhítése. Tíz ilyen program indul. A projektre összesen mintegy 12 milliárd forint áll majd rendelkezésre.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.