Hamarosan döntenek az új erőművi blokkról

A Magyar Villamos Művek (MVM) és a Mátrai Erőmű közös projektje, a 2015-re tervezett 440 megawatt kapacitású, lignittüzelésű erőmű berendezései beszerzésének módjáról még novemberben döntenek – mondta Valaska József, a Mátrai Erőmű elnök-vezérigazgatója hétfőn, az Energiapolitika 2000 Társulat rendezvényén, Budapesten.

MNO
2008. 11. 17. 18:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden bizonnyal nem a kulcsrakész, hanem a berendezési egységek csomagban történő közbeszerzése mellett döntenek, mert a piacon mindössze egy cég vállal kulcsrakész erőmű-beruházást, ez pedig növeli az árat. Mártha Imre, az MVM vezérigazgatója kiemelte, hogy 2009-10-12-ben, a gazdasági válság miatt legnehezebb időszakban nagyon sok embernek adnak munkát az építkezésen. Az MVM vezérigazgatója közölte, hogy a mintegy 300 milliárd forint értékű projektre rekord idő alatt, öt hónapon belül az MVM tulajdonosa is áldását adta. A projektre az MVM és a Mátrai Erőmű Magyar Villamos Művek Termelő Zrt. néven vegyesvállalatot alapított.

Az MVM vezérigazgatója közölte, hogy a közel 300 milliárd forint értékű projektre rekord idő alatt, öt hónapon belül az MVM tulajdonosa is áldását adta az MVM novemberi közgyűlésén. A projektre az MVM és a Mátrai Erőmű Magyar Villamos Művek Termelő Zrt. (MVMT) néven vegyesvállalatot alapított, az MVM 74,9 százalékos, a Mátrai Erőmű 25,1 százalékos tulajdonában. A Mátrai Erőmű 25 százalék plusz egy szavazatát birtokló MVM közvetlen és közvetett tulajdona az MVMT Zrt.-ben 85 százalék.

A beruházás minimálisan 20 százalékban saját forrásból, 80 százalékban bankhitelből valósul meg. A saját erő 2013-ig elegendő lesz, így várhatóan a pénzügyi helyzet stabilizálódása után lesz szükség a hitelre – mondta Valaska József. Az új erőművi blokk hatásfoka 41,2 százalék, és 10 százalékban biomassza tüzelésre is alkalmas lesz. Ez utóbbi tüzelőanyag aránya 30 százalékra növelhető. A tervezés során a szén-dioxid-mosót is betervezik, de még nem építik meg. Új technológiával szállítják majd a szenet is. Mindkét technológiát kidolgozója, az RWE ingyenesen bocsátja a projekt rendelkezésére.

A szén-dioxid-mosó beruházása az RWE számításai szerint 120-200 millió euró költséget jelent, de ez két-három év alatt megtérül – magyarázta Valaska József. Hozzátette: Bükkábrány és Visonta környékén van megfelelő hely a szén-dioxid földbe sajtolására. A szakemberek néhány héten belül megkezdik az első 1.100-1.200 méteres fúrást az alkalmasság vizsgálatára. A lignittüzelésű erőmű a szén-dioxid kvóta árának emelkedése mellett is versenyképes lesz – érvelt Mártha Imre. Szerinte a gazdasági válság miatt az Európai Uniónak újra kell gondolnia a kvóta kérdését, mert a recesszióban lévő iparágak termelésének csökkenése miatt csökken a szén-dioxid-kibocsátás is. A Mátrai Erőmű elnök-vezérigazgatója a résztvevőket arról tájékoztatta, hogy a beruházás nélkül az RWE-EnBW-MVM tulajdonban lévő Mátrai Erőmű 2013-ra elvesztené nyereségének 60 százalékát, 2015 után veszteséges lenne, 2018-ban pedig csődbe menne.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.