A miniszterelnök kedden Temesváron kijelentette: reméli, hogy a jövő év első három hónapjában nem nehezedik nyomás a kormányra a bérek növelése érdekében a szakszervezetek részéről. Tariceanu megerősítette, hogy a gazdasági-pénzügyi válság Romániát sem kerüli el. Ennek ellenére nem kell befagyasztani a közalkalmazotti béreket – mondta Tariceanu, hangoztatva, hogy a 2009-es költségvetés-tervezet átlagosan mintegy 10 százalékos béremelést irányoz elő a közszférában dolgozóknak.
Hangsúlyozta: ezt a pénzt differenciáltan is szét lehet osztani úgy, ahogy a kormány legutóbb ajánlotta az oktatásban dolgozók számára. A kormány korábban azt javasolta, hogy a legnagyobb mértékben, vagyis 28 százalékkal a legalacsonyabb bérezésű kezdő pedagógusok fizetését emeljék, a jobban kereső tanárok jövedelmét pedig ennél kisebb mértékben növeljék.
A kormányfő hangsúlyozta: olyan időszakban, amikor mindenki gazdasági válságról beszél, a legbölcsebb politika az, ha az állam a fogyasztás serkentése helyett befektetésekre, munkahelyek teremtésére és fenntartására fordítja a pénzt. A román közalkalmazottak érdekeit védő szakaszervezetek 50 százalékos fizetésemelést követelnek. Korábban általános sztrájkot is kilátásba helyeztek, de ezt januárra halasztották a november 30-án sorra kerülő parlamenti választások miatt.
(MTI)
Száz éve született Duray Miklós
