Konferencia a dohányzás ellen

A dohánytermékek árának emelését, a zárt közterületi dohányzás teljes tilalmát és a nemdohányzók védelméről szóló törvény mielőbbi elfogadását sürgették többek közt egy szombati konferencia résztvevői a november 20-i Ne gyújts rá! dohányzásellenes világnap alkalmából.

Berta Hajnal
2008. 11. 17. 17:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A leghatásosabb és leggyorsabb eredményhez vezető leszokást segítő eszköznek a dohánytermékek árának emelését és a passzív dohányzás visszaszorítását, azaz a zárt közterületi dohányzás teljes tiltását tartja az Egészségünkért a XXI. században Alapítvány – hangsúlyozta a konferencián dr. Koós Tamás, a szervezet főmunkatársa. Hozzátette: elfogadhatatlan, hogy elmarad a dohánytermékek jövedéki adójának korábban tervezett jelentős emelése és érthetetlen, hogy a több éves egyeztetés után a nemdohányzók védelméről szóló törvény tervezetét a 80 százalékos lakossági támogatás ellenére nem tűzi napirendjére idén az Országgyűlés.

Magyarországon több mint 3 millió ember dohányzik, többségük függő, akik közül minden második ember a dohányzás miatt kialakuló betegségben veszíti életét. Évente közel 30 ezer, többségében hatvan évnél fiatalabb honfitársunk fizet az életével a káros szenvedélyért, míg 2300-an mások cigarettafüstje, azaz a passzív dohányzás következtében halnak meg. Ez több, mint duplája a közlekedési balesetben elhunytak számának – hangzottak el a riasztó adatok a Magyar Tüdőgyógyász és a Magyar Kardiológusok Társaság által szervezett konferencián.

A legfőbb halálozási okok közt van a szívinfarktus, a tüdőrák és a krónikus, obstruktív tüdőbetegség. A Magyar Tüdőgyógyász Társaság és a Magyar Kardiológusok Társasága több orvosi szakmai képviselőivel együtt egy megújított szakmai irányelv megalkotásával támogatja a naprakész és bizonyítottan hatásos leszokási módszerek elterjedését és megvalósítását. A legtöbb függő dohányosnál több módszer együttes alkalmazására is szükség lehet – emelte ki dr. Kovács Gábor, a Tüdőgyógyász Társaság elnökségi tagja.
Fontos tudni, hogy az utolsó szál cigaretta elszívása után szinte azonnal csökken a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata, alacsonyabb lesz a vérnyomás, tágulnak az erek, javul a szervezet oxigénellátása. Egy éven belül felére csökken a szívinfarktus kockázata – mondta dr. Zámolyi Károly, a Magyar Kardiológusok Társaságának elnökségi tagja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.