A kockázatosabb értékpapírok iránti kereslet esése nyomán már Ázsiában zuhanni kezdtek az árfolyamok – a hongkongi Hang Seng index több mint 4 százalékkal került alacsonyabbra, míg az európai tőzsdemutatók 2 százalék körüli mínuszban állnak.
A befektetők aggodalmait növeli a General Motors Corp és más autóipari cégek sorsával kapcsolatos bizonytalanság. A három legnagyobb amerikai autógyár – GM, Ford és Chrysler – vezetői ma próbálják meg jobb belátásra bírni a washingtoni döntéshozókat, a Fehér Ház hétfőn elutasította a demokraták 25 milliárd dolláros mentőcsomagra vonatkozó tervét, és kormányzati hitelekkel kívánja megoldani a problémát. Kivárásra ösztönöz a pénzügyminiszter és a Fed-elnök mai kongresszusi meghallgatása is; Henry Paulson és Ben Bernanke a kormányzat 700 milliárd dolláros segélycsomagjának helyzetéről ad számot.
A makroadatok közül az októberi termelői árindex adhat majd iránymutatást a befektetőknek. A vállalati hírek élére a Home Depot Inc eredmény beszámolója kívánkozik: a legnagyobb amerikai barkácsáruház-lánc a harmadik negyedévben 31 százalékos profitcsökkenést szenvedett el, és a korábban számítottnál jelentősebb lehet majd éves bevételének visszaesése is.
Az alacsony olajár az energetikai ágazat papírjainak gyengülését eredményezhetik: a befektetők attól tartanak, hogy a világgazdaság jelenlegi helyzete az olajkereslet zuhanását hozza. Ugyanakkor már nyitás előtt 13,4 százalékkal emelkedett a Yahoo Inc árfolyama, miután híre kelt. hogy az internetes média társaság megválik Jerry Yang vezérigazgatótól, ami feléleszti a reményt, hogy távozásával megnyílik a kapu Microsoft-ügylet előtt. A határidős indexek közül az S&P 500 futures 13,20 ponttal csökkent, számított értéke alatt alakul; 114 ponttal került alacsonyabbra a Dow futures, 20 pontot vesztett a Nasdaq 100 futures.
(MTI)
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
