Ötmilliárdos hitelkeret a zöldség-gyümölcs termesztőknek

Ötmilliárd forint hitelkerettel indulhat a zöldség-gyümölcs termesztőknek szánt „Új Magyarország TÉSZ forgóeszköz hitelprogram” a kormány döntése szerint – olvasható a Magyar Közlöny legfrissebb számában megjelent kormányhatározatban.

MNO
2008. 11. 04. 16:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ötmilliárd forintból azok a már véglegesen, vagy előzetesen elismert termelői értékesítő szervezetek (TÉSZ) részesülhetnek, amelyeknek fennálló beruházási célú bankhitelük van, vagy elbírálás alatt lévő bankhitelkérelemmel rendelkeznek. A hitelt a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB) biztosítja, és a hitelező bankoknak három havi EURIBOR plusz legfeljebb 1,25 százalékpont kamattal adhatja tovább. A kölcsönt felvevő TÉSZ-ek pedig három havi EURIBOR plusz legfeljebb 4,25 százalékpont kamattal kaphatják meg.
A kormányhatározat intézkedik arról is, hogy az MFB az ötmilliárd forintra árfolyam-fedezeti megállapodást kössön a Pénzügyminisztériummal a program hatéves futamidejére. Az árfolyam-fedezeti megállapodás a hatályba lépés napján (november 5.) a Magyar Nemzeti Bank hivatalos forint/euró árfolyamán számított devizaösszegre vonatkozik.

Magyarországon a TÉSZ-ek aktív tevékenysége 4-5 évvel ezelőtt kezdődött, és – a korábbi tájékoztatás szerint – azóta ezek a szervezetek és csoportok már az ágazat éves, mintegy 350 milliárd forintos árbevételének 15-18 százalékát adják. A termelői csoportosulások lehetővé teszik, hogy a termelők árujuk értékesítése során ténylegesen partnerei legyenek a nagy áruházláncoknak. Ezért az európai unió támogatja működésüket, mint kívánatos összefogási formát.

A magyar termelői értékesítő szervezetek további fejlesztéséhez elengedhetetlenül szükséges volt a mostani forgóeszköz hitelkeret biztosítása, amelynek nyomán a TÉSZ-ek pénzügyi helyzete megerősödhet – mondta a kormány határozatát kommentálva Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeb) ügyvezető igazgatója. Hozzátette: a jelenlegi pénzügyi világválság, és az ennek következtében kibontakozó gazdasági visszaesés nem kedvez a termelői összefogásnak, a TÉSZ-ek működésének. Ezért volt szükség a forgóeszköz-hitelprogram meghirdetésére, ez ugyanis növeli a TÉSZ-ek likviditását, így a tagság bizalmát. Mindemellett a termelői értékesítő szervezetek a többlet forrás birtokában versenyképesebbé is válnak a piacon a szürke és fekete gazdaságban tevékenykedőkkel szemben. Ennek azért van jelentősége, mert a TÉSZ-ek csak a legális szférában működnek.

A fejlődés további feltételének tartotta Mártonffy Béla a pályázati pénzek kifizetésének gyorsítását, a bürokrácia csökkentését, az élelmiszerbiztonsági ellenőrzések szigorítását és a telephelyek működési engedélyének ellenőrzését, hogy a termelői szervezetek ne kerüljenek tovább versenyhátrányba a piacon. A szakmaközi szervezet meggyőződése ugyanis, hogy csak így valósíthatók meg az agrártárca és a FruitVeB közös fejlesztési elképzelései – mondta a szakember.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.